Pískavice řecké seno prospěje zdraví, cenná je především pro diabetiky

Pískavice je netradiční a léčivá rostlina, která se v posledních letech dostává do povědomí lidí v Čechách. Těžit z ní můžou mnozí, ale nejlepší výsledky má u jedinců s cukrovkou. Podle dostupných výzkumů může snížit hladinu cukru v krvi až o 25 procent, když je užívána pravidelně. Podívejme se, co byste o této rostlině měli znát a jak ji užívat.

Co je pískavice?

Pískavice má hned několik jmen. Říká se jí také „boží tráva“ nebo „řecký jetel“. Řadí se do čeledi Fabaceae. V přirozeném prostředí ji najdeme hlavně ve Středomoří, Severní Americe a Asii. Poznat ji můžete poměrně snadno. Chlupatá lodyha je pro tuto rostlinu velmi typická. Na jejím konci se tvoří květ a v něm drobné plody. Na plodech jsou malá semena. Právě ta jsou léčivou surovinou pískavice řecké seno.

Doporučený článek:  Jídelníček je při cukrovce klíčový. Diabetici se nemusejí vzdát veškerého ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Účinky pískavice na zdraví

Pískavice je velmi dobrým zdrojem vitamínů i minerálů. Patří mezi ně hlavně vitamíny A, C, PP, B6 a kyselina listová. Z minerálů v semenech najdeme železo, draslík, sodík, hořčík, zinek, fosfor a vápník. Navíc obsahují také flavonoidy, éterické sloučeniny a kumariny. Vše je velmi důležité a cenné pro zdraví a měli byste tyto složky tělu poskytovat.

Pískavice má mnoho jedinečných vlastností, které pro své tělo musíte jednoznačně využít. Slouží k rychlejšímu hojení ran, ale také podporuje činnost jater, reguluje trávicí systém, snižuje cholesterol a zlepšuje chuť k jídlu. Využít můžete antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky kterým bude vaše tělo chránit před mnoha chorobami.

Doporučený článek:  Agresivnímu útoku psa předejde správné čtení jeho signálů

Pískavice a cukrovka

Jedinci s cukrovkou mají jedinečnou šanci na přírodní léčbu. Pískavice dokáže snížit hladinu cukru v krvi až o 25 procent. Ideálně by ji měli konzumovat ráno před snídaní a po namočení do horké vody. Důležité je ale nezapomínat na pravidelné měření cukru, protože pískavice může hladinu cukru snížit až příliš. To může být u diabetiků nebezpečné.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/fenugreek, https://www.britannica.com/plant/fenugreek, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-733/fenugreek, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7173369/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954247/