V zimě čelí organismus mnohým výzvám. Se správnou prevencí si udržíme krásu i zdraví

Zima je období, kdy na nás kvůli krátkým dnům, horšímu počasí, nedostatku pohybu a dalším aspektům mohou usednout splíny a jiné psychické i fyzické neduhy. Určitě jsou způsoby, jak se jim bránit, ale je dobré se na ně připravit. Co vás může potrápit?

Opakované infekce

Kvůli povětrnostním podmínkám a celkově špatnému počasí můžeme snadno prochladnout. Stačí nedostatečné oblečení, které se nám promočí, špatné boty, nižší imunita a nedostatek vitamínu D. Můžete ale zkusit prevenci:

  • přijímejte dostatek živin ve stravě,
  • oblékejte se přiměřeně počasí,
  • choďte na slunce,
  • nezapomínejte ani v zimě na pohyb.
Doporučený článek:  Žvýkejte jako o závod! Žvýkačky oddálí porod, a dokonce po nich zhubnete

Není to řešení na vše, ale může to imunitu a celkové zdraví velmi ovlivnit.

Nezapomínejte na pleť

Zvlášť v zimě bývá pokožka sušší než obvykle, často svědí a nevyplatí se to ignorovat. Při zanedbání může vést i k vážným problémům s kůží a ekzémy, kterých se budete obtížně zbavovat. Myslete na svou pokožku a používejte hydratační krémy a přípravky, které vaši pleť v zimě ochrání.

Zdroj obrázku: Freepik

Bolesti pohybového aparátu

V zimě mohou potrápit víc než v jiných obdobích. Bolesti kloubů a páteře trápí mnoho lidí, ale v tomto období se zhoršují. Důvodů je přitom několik. Patří mezi ně nedostatek vitamínu D, nižší tlak a vyšší vlhkost vzduchu. Pokud se vás to týká, je vhodné tomu přizpůsobit stravu a nasadit složky potravy, které tělu chybí. Zařadit jogurty, ryby a luštěniny. Dalším opatřením je udržovat se v teple a neprochladnout. V případě bolestí může ulevit teplá koupel. A určitě je důležité nezapomínat na pohyb, věnovat se i v zimě sportu a hýbat se.

Doporučený článek:  Ne všichni se těší na jaro. Nepříjemné alergie zanedlouho udeří v plné síle

Vypadávání vlasů

Může se stávat, že vám začnou padat vlasy. Nelekejte se, nemusí jít hned o příznak vážného onemocnění. Mráz má na vlasovou pokožku negativní účinky. K vlasům se nedostane dostatek živin, a tak vypadají mnohem hůř, mastněji a také více vypadávají. Řešením je dodat vlasům dostatek živin s pomocí vlasových olejů buď samostatně, nebo s přimícháním do šamponu, kterým si běžně vlasy myjeme.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/preventing-seasonal-maladies