Pití odstáté vody není podle odborníků vhodné, obsahuje možné mikroorganismy

Každý večer u postele pro jistotu při noční žízni nebo pro ranní napití. Lidé si často připravují sklenici vody na noční stolek k posteli, aby mohli doplnit tekutiny během noci nebo hned po probuzení. Podle vědců je tento zvyk dosti rizikový, stojatá voda je příliš studená pro první ranní doušky, nadto je plná nečistot a možných patogenů. Jaká voda je pro lačný žaludek vhodnější? Odpovídají odborníci, kteří prokázali škodlivost v rámci vědeckých studií.

Sklenka hned po probuzení

Pít vodu má mnohé výhody, o to více, když se pije na lačný žaludek pro rehydrataci organismu a zlepšení trávení. Z tohoto důvodu lidé často pijí vodu, která stála po celou noc u postele hned, co otevřou ráno oči. Tato voda ale není nejvhodnější, dokonce není pitná, což deklaruje výzkum odborníků z Univerzity Johnse Hopkinse. Takzvaná stojatá voda je příliš chladná a obsahuje nečistoty i patogeny, které se během dlouhé noci v tekutině nashromáždily.

Doporučený článek:  Větší psi jsou inteligentnější. Lépe reagují na výcvik a dobře se učí
Zdroj obrázku: Freepik

Mušky ve sklenici

Hromadění prachu a špíny je největší problém též podle Marca Leaveyho, který provedl výzkum v rámci studie v Mercy Medical Center v Massachusetts. Ten navíc zmiňuje i možnost vypití mušek, much nebo jiného hmyzu, který je kontaminovaný různými mikroorganismy a dostal se během noci do tekutiny. Vhodnější je využít vodu z uzavřené láhve nebo sklenici naplnit čerstvou z vodovodu, která má vyšší teplotu.

Jako teplota těla

Kolik stupňů by měla voda mít, aby prospěla organismu? Pro stimulaci trávicího systému nesmí být rozhodně ledová z chladničky, ale ani příliš horká z rychlovarné konvice. Teplota se musí přibližovat tělesné teplotě těla, tedy měla by mít 36,6–36,8 stupňů Celsia, protože jen tak může posílit obranyschopnost těla a zlepšit fungování mozkových funkcí a oběhového systému, ale též jater nebo ledvin. Voda po ránu neslouží jen k doplnění tekutin, ale pomáhá zlepšit metabolismus a shodit kila navíc, k tomu zpevňuje pokožku a je prostředkem k regeneraci kožních buněk.

Zdroj: https://www.rd.com/article/is-it-bad-to-drink-stale-water/, https://www.npr.org/2022/06/15/1105222327/epa-drinking-water-chemicals-pfas-pfoa-pfos, https://time.com/3104999/old-water-sick/, https://www.rd.com/article/is-it-bad-to-drink-stale-water/