Před klíšťaty je důležité se správně chránit, stále častěji se s nimi setkáme i ve městech

Mnoho let platilo, že klíšťata žijí jen v lese, na louce nebo ve vysoké trávě. Dnes se ovšem nachází hojně také v městských parcích nebo na dětských hřištích. Ochrana je proto velmi důležitá nejen ve chvíli, kdy jdete do divoké přírody na výlet. Ve městě jste také velmi ohroženi. Jak se před klíšťaty nejlépe chránit, abyste nemuseli mít strach z boreliózy nebo encefalitidy?

Bezpečnost je klíčem k pohodě a zdraví

Klíšťata většinou číhají ve stéblech trávy, v křoví nebo pod listím. Jejich sezóna začíná v březnu a trvá až do října. Asi polovina celé populace přenáší nebezpečná onemocnění. Nejlepší je samozřejmě ochrana. I ve městě byste měli pravidelně používat speciální repelenty proti klíšťatům (bez škodlivé látky DEET). Nezapomínejte se také po návratu domů vždy pečlivě zkontrolovat. Rychlost a technika odstranění klíštěte je vždy velmi důležitá.

Zdroj obrázku: Freepik

Na šatech velmi záleží

Klíšťata hledají oběti podle tělesného tepla, oxidu uhličitého a pachu potu. Pro přisátí si volí místa, kde je kůže nejtenčí (pod koleny, podpaží, temeno hlavy, za uchem, v tříslech). Nejlepší ochranou je kromě repelentu také vhodné oblečení, jako jsou dlouhé kalhoty a rukávy, vysoké boty a klobouky. Jestli klíště na těle najdete, musíte ho také okamžitě odstranit. Doporučuje se vytahovat škůdce tahem kolmo ke kůži, bez rotace a v opačném směru, než je poloha úst klíštěte. Vždy použijte pinzetu a umyjte si ruce, aby nedošlo k infekci.

Doporučený článek:  Běžné věci, kterých se denně dotýkáme, jsou plné mikrobů

Lymská borelióza není všechno

Po vytažení klíštěte zůstane místo chvíli červené. Do druhého dne by měla skvrna zmizet. Jestli nezmizí během pár dnů a zvětší se, jedná se o migrační erytém a musíte ihned navštívit svého lékaře. Tyto příznaky mohou být signálem pro klíšťovou meningitidu, encefalitidu nebo boreliózu. Na onemocnění přenášená klíšťaty neexistuje léčba. Léčí se pouze příznaky, nikoli samotná nemoc. U některých jedinců může být vliv nemoci vážný a skončí doživotními následky nebo smrtí.

Zdroj: https://www.lymediseaseaction.org.uk/about-ticks/