Větší psi jsou inteligentnější. Lépe reagují na výcvik a dobře se učí

Spousta lidí se rozhodne svého psa vychovat doma podle sebe. Je třeba si však uvědomit, že trénink psa velmi ovlivňuje jeho velikost. Ať už za to může jiná fyziologická stavba těla, nebo výška inteligence, rozdíl mezi psy bývá většinou očividný.

Nejčastěji hlášené problémy ve výchově psa

Mezi jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších problémů při výchově našeho čtyřnohého miláčka je naučit vyprazdňování. Žádného majitele nepotěší hromádka nebo kaluž na podlaze, nebo ještě hůře na koberci. Tento problém je třetím nejčastějším důvodem, proč se majitelé rozhodnou vzdát se svého psa a přesunou ho do útulku. Na prvním místě je agrese a na druhém nadměrný hluk. Tento problém nebývá nepříjemným jen z hygienického hlediska, vzniká při něm i příval negativních emocí, které pak kazí náš vztah se psem.

Doporučený článek:  Otík: Z chování mé manželky v koupelně je mnohým našim hostům až nevolno. Zápach je všudypřítomný a špíny čím dál více

Psi mají geneticky zakódované, aby se nevyprazdňovali tam, kde spí a jedí. Je to tak i u divokých psů a vlků, které to učí už matka při narození tím, že udržuje jejich doupě čisté tak, že olizuje mláďata a pojídá jejich výkaly. Jakmile se mláďata už umí dostatečně pohybovat, začnou se vyprazdňovat mimo doupě. Tuto predispozici můžete skvěle uplatnit i při tréninku vašeho psa. A to jednoduše tak, že ho přesvědčíte, že celý váš byt je doupě a že na vyprazdňování existují určitá místa mimo domov.

Doporučený článek:  Zkušení kuchaři vyhazují rebarboru raději pryč. Přesně poznají, jaké riziko v sobě skrývá
Zdroj obrázku: Freepik

Vědci začali zkoumat tento problém na základě velikosti psa

Vytvořili dotazníky, ve kterých se lidí ptali na různé otázky ohledně jejich psa, jako například fyziologické vlastnosti psa nebo typ tréninku. Kritickou otázkou bylo, zda byl pes zcela vycvičen k nevyprazdňování se doma. Uvedli, že za úplně vycvičení psa v této věci považují stav, kdy se pes nejméně dva měsíce vyprazdňoval mimo byt nebo na místě určeném majitelem. Za to může být považována například podložka na čůrání pro psy.

Psi byli rozděleni do dvou tříd. Na malé psy do 9 kg a velké psy od 18 kg, psi ve střední váhové kategorii nebyli do výzkumu zapojeni. Ukázalo se, že 67 procent malých psů se naučilo nevyprazdňovat doma, zatímco u velkých psů to bylo až 95 procent. Vědci však naznačují, že to může mít za příčinu i to, že malí psi mají celkově rychlejší metabolismus. A ještě k tomu malí psi častěji žijí v bytech a někdy to prostě nestihnou na to správné místo. Ale vědci stejně naznačují, že větší psi jsou inteligentnější než ti malí. Pokud je to ale na základě tohoto výzkumu, ten obsahuje ještě mnoho předmětů k diskusi.

Zdroj: https://www.rover.com/blog/5-key-differences-training-small-dog-vs-large-dog/