Špinavé hrnce, mastné pánve a kov posetý připáleninami, na které moderní a drahé prostředky nefungují? Je nutné vyzkoušet osvědčenější metody, které na připálené nádobí používaly už naše babičky, jako jsou kyselina citronová, prášek do pečiva nebo starý dobrý ocet v kombinaci se solí. Jak používat tradiční prostředky za pár korun, aby bylo nádobí zase čisté a jako nové?
Drátěnkou? Pozor na teflon!
Co s připáleným hrncem nebo pánví? Tradičně se používá mycí houba s běžným čisticím prostředkem, což však nemusí na mastnotu a připáleniny stačit. Leckdo sáhne po abrazivních nástrojích nebo drátěnkách, které ale mohou povrch nádobí poškodit. Platí to především pro teflon, ale také jiné materiály.
Kyselina citronová jako efektivní čistič
Mnohem efektivnější je použít kyselinu citronovou, která obsahuje antioxidační látky likvidující připáleniny. Míchá se s vodou v poměru 2 : 1, přičemž se roztok nanáší přímo na znečištěná místa a nechá působit několik minut. Poté se čistí mycí houbičkou s přídavkem čisticího prostředku a opláchne čistou vodou.
Prášek do pečiva nejen na bábovky
Dokonalým čističem, který stojí jen pár korun, ale hodí se pro vyčištění různých povrchů v domácnosti a na mytí hrnců a pánví, je prášek do pečiva nebo jedlá soda. Do prášku se přidá voda v poměru 2 : 1, pasta se nanese na mastnotu a připáleniny a nechá působit 30 minut. Poté se dočistí pomocí houby nebo hadříku a omyje běžným způsobem. Kastroly budou zase zářit čistotou.
Osvědčené duo na extra špinavé nádobí
Nepatří jen do láku na zavařování okurek, ocet a kuchyňská sůl jsou skvělým čisticím duem. Nečistoty a připálená místa se nejprve polijí běžným kvasným lihovým octem a poté důkladně zasypou obyčejnou solí. Směs se nechá působit po celou noc, ráno stačí umýt nádobí s mycím prostředkem a opláchnout pod tekoucí vodou. Hotovo, nádobí je jako nové!
Zdroj: https://www.webstaurantstore.com/blog/2562/cleaning-stainless-steel-pans.html