Zahradníci ji nenávidí, přitom je na zahradě důležitým spojencem. Stačí umět přesličku správně využít

Jak vypadá rok zahrádkáře? Každodenně bojuje proti různým škůdcům nebo houbovým chorobám, aby se na konci sezóny dočkal vysněné úrody. Při marném boji často sáhne po chemických postřicích nebo přípravcích, které slibují rychlou akci, přičemž v mezičase likviduje na zahradě plevel. Mnohdy také přesličku rolní, která mu přitom může pomoci se záchranou úrody, jen o tom neví. Jak je možné využít přesličku rolní při zahradničení a proč se nejedná o plevel, který nemá na zahradě co dělat?

Bylinka, která pomůže se zahradou

Přeslička rolní je výtečným prostředkem v lidovém léčitelství při potížích s močovým měchýřem nebo játry. Napomáhá harmonizovat kardiovaskulární systém, posiluje imunitu a čistí plíce. Používá se v dermatologii pro zpevnění pokožky, vlasů nebo nehtů. Zatímco léčitelé přesličku velebí, zahrádkáři ji zatracují. Často ji považují za plevel, protože bere pěstovaným plodinám vodu a živiny, přitom ji mohou využít k znásobení výnosů. Stačí vědět, jak přesličku rolní využít.

Zdroj obrázku: Freepik

Ekologický insekticidní postřik

Přeslička rolní může pomoci na zahradě proti různým škůdcům, jako jsou mšice, puklice, molice, vlnatky nebo svilušky, ale je i přírodním prostředkem proti houbovým chorobám, plísni bramborové, hnilobě nebo rzi. Navíc působí též preventivně a posiluje rostliny, aby odolaly nákaze. Připravit postřik je nadmíru snadné. Stačí si včas nasbírat bylinku a nasušit ji, sběr by měl probíhat od června do září. Postřik se vyrobí ze 150 gramů sušené přesličky a 10 litrů vody. Směs se nechá 16 hodin odstát, poté se přidá troška šedého mýdla. Následně se rostliny stříkají každé tři dny.

Doporučený článek:  Na vysazení do zahrady nebo na balkon je důležité macešky nejprve připravit

Přesličková kejda s živinami

Z přesličky lze vyrobit také kejdu, jaká se připravuje například z kopřiv. Je možné použít kilogram čerstvě nasbírané přesličky nebo použít 200 gramů sušené. Toto množství opět odpovídá 10 litrům vody. Nádoba se směsí se nechá kvasit, proces trvá asi týden, kdy vzniká na povrchu pěna. Ve chvíli, kdy bublinky ustanou, je směs připravená k aplikaci. Stačí zředit s vodou v poměru 1 : 50 a zalévat roztokem pěstované rostliny.

Zdroj: https://www.cleanairgardening.com/horsetail-plant-garden/