Zbytky z kuchyně najdou využití jako peeling nebo hnojivo

Vaječné skořápky, kávová sedlina, pomerančová kůra nebo banánová slupka. To jsou zbytky potravin, které se vytvářejí při vaření v kuchyni. Můžete je ale využít v domácnosti jinými způsoby a zbytečně je tak nevyhazovat.

Zkuste zbytky vyzkoušet na své pleti

Pokud smícháte kávovou sedlinu s několika kapkami olivového oleje, připravíte si speciální peeling, který vyhladí a zpevní vaši pokožku. Můžete ho použít jen tak na masáž nebo si masírovat problémová místa, na kterých vás trápí celulitida nebo strie. Sedlinu můžete použít také na pokožku hlavy, protože tím podpoříte růst vlasů.

Doporučený článek:  Při použití toalety je nezbytné sedět ve správné poloze
Zdroj obrázku: Pixabay

Jestli jste zdatná pekařka, tak máte velkou spotřebu vajec. Schovávejte si od nich skořápky, protože je ještě můžete využít místo toho, abyste je vyhazovala. Jednou za čas je všechny nadrťte a smíchejte s půdou, ve které máte zasazené květiny. Je to výborné hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny. Přidat je můžete také do kompostu, stejně jako sedlinu. A skořápky se hodí také jako další krmivo pro slepice, které tím získají vápník a jejich vejce budou mít pevnější skořápku.

Doporučený článek:  Dvojnásobná úspora: Jak pečení změnilo naše podzimní dny a uchránilo rodinný rozpočet

Slupky od banánů budou působit proti mšicím

Jablečné slupky, které vám zbydou ze svačiny pro děti, můžete použít na přípravu domácího octa. Dva kilogramy jablečných slupek dejte do litru převařené vlažné vody. Přidejte dvě lžíce medu a nakonec zakryjte gázou a dejte na teplé místo. Třikrát denně směs promíchejte a po čtyřech týdnech přeceďte a ocet nalijte do lahve.

Zdroj obrázku: Pixabay

Banánové slupky se hodí také jako součást kompostu, ale můžete je zakopat na zahradě pod růžové keře na své zahradě nebo je dejte k truhlíkům na balkoně. Slupky vyplaší mšice a půda pod květinami bude úrodnější. Všechny potraviny, které máte prošlé nebo vám zbydou z přípravy večeře, můžete využít na kompost, pokud ho na zahradě máte. Jeho pomocí poté můžete hnojit květiny a rostliny na zahradě.

Zdroj: https://ivaluefood.com/resources/cooking-eating/creative-ways-to-use-leftovers/