Specialisté se bez debat shodují v tom, že konzumované potraviny úzce souvisí s prací našich jater. Správná strava pomáhá snižovat riziko ztučnění jater, jejich poškození nebo cirhózy. Co by se tedy vůbec nemělo v našem jídelníčku objevovat? Seznam škodlivých potravin je dlouhý, níže ale najdete ty obzvláště nebezpečné.
Alkohol, sůl a tuky
Nikoho asi nepřekvapí, že nepřítelem číslo jedna je alkohol. Už čtyři piva denně výrazně zvyšují riziko onemocnění jater, ještě nebezpečnější je ale míchání léků s alkoholem. Specialisté zdůrazňují, že negativním účinkům alkoholu na játra jsou více vystaveny ženy, pro něž je bezpečná dávka alkoholu nižší než pro muže. Neměly by konzumovat víc než sedm piv týdně.
Vyplatí se také omezit sůl. Denní dávka by neměla překročit 5–6 gramů, což je ekvivalent jedné čajové lžičky. Další skupinou produktů, které játra nesnášejí, jsou potraviny s vysokým obsahem tuku, tedy tučná masa, uzeniny a paštiky. Vhodné nejsou ani tučné mléčné výrobky a smažená jídla, strouhanka a smetanové omáčky. Vyhněte se také rychlému občerstvení, které je nejen kalorickou, ale také tukovou bombou.
Cukr a léky
Spolu se solí omezte také cukr. Pravidelná konzumace velkého množství cukru zatěžuje játra a podporuje hromadění tuků v nich. To může vést k hepatitidě a cirhóze. Výzkumy ovšem ukazují, že náhražky cukru, jako je aspartam, jsou stejně nebezpečné. Maximální dávka cukru pro dospělého člověka by se měla rovnat 10–12 čajovým lžičkám denně.
Naše játra mohou negativně ovlivnit také léky, jelikož drtivá většina z nich se v játrech metabolizuje. Poškození jater může způsobit například paracetamol, léky proti bolesti, protizánětlivé léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik, antibiotika, antikoncepční pilulky a antidepresiva. Z tohoto důvodu není vhodné užívat žádné léky bez předchozí konzultace s lékařem.
Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-your-liver