Banánové hnojivo vyživí rajčata a ochrání je před škůdci

Přemýšlíte, čím přihnojíte rajčata, abyste se dočkali bohaté úrody? Místo chemických hnojiv z obchodů můžete vyzkoušet domácí prostředky, které jsou nejen extrémně účinné, ale také levné. Díky nim získáte plno šťavnaté a chutné zeleniny z vlastních zdrojů. Ke hnojení můžete použít třeba i obyčejné banánové slupky, které by jinak skončily v odpadkovém koši.

Slupka je bohatá na minerály

Banán patří k nejoblíbenějším druhům ovoce, které se objevují v tuzemských obchodech. Stačí ho oloupat a o sladkou svačinku je postaráno. Ani slupku ale nemusíme vyhazovat do odpadků. Je bohatá na živiny nezbytné pro správný růst rostlin. V jejím složení dominují draslík a fosfor, které jsou pro rajčata naprosto nezbytné. Stimulují rostlinu ke květu, činí ji odolnou vůči chorobám a příznivě ovlivňují chuť zeleniny.

Doporučený článek:  Kvasnicový postřik podpoří rajčata v růstu a ochrání je před škůdci

Při nedostatku některé z těchto složek je růst rajčat pomalý nebo se úplně zastaví. Spodní listy žloutnou a ovoce zraje nerovnoměrně. Kořenový systém je oslabený. Pokud chcete rajčata pěstovat bez chemie, není nic jednoduššího. Pro přípravu je dobré volit ovoce z ekologického zemědělství, nebo slupku alespoň dobře vydrhnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojivo vyrobit?

Jednu slupku dejte do větší sklenice, přilijte litr vody a nechte týden nebo dva odstát. Poté tekutinu slijte přes síto a zřeďte vodou v poměru 1 : 4. Přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na nadzemní části rostlin, ideálně ráno nebo večer. Ochráníte tak rostlinu před mšicemi. Používejte jednou týdně. Roztok samozřejmě můžete použít i jako zálivku.

Doporučený článek:  Množství much v interiéru sníží past s medem a masožravé rostliny

Banánová slupka se dá použít v několika různých podobách, z nichž si vyberete tu, která vám bude vyhovovat nejvíc. Slupku můžete například usušit v troubě a poté rozemlít na prášek, který smícháte s vodou na zalévání. Mnoho zahrádkářů doporučuje kousky slupky zahrabat do zeminy před vysazením rajčat. Živiny se budou postupně uvolňovat do půdy a zásobovat rostlinu.

Zdroj: https://keepyourplantsalive.com/how-to-make-banana-peel-water-for-your-tomato-plants/