Ježci se na našich zahradách objevují čím dál častěji. Hledají nejen úkryt, ale také dostatek potravy. Právě na podzim padají na zem jablka a také z hlíny vylézají žížaly a další hmyz, na kterých si ježci rádi pochutnají. Pomozte jim přežít krutou zimu. Mléko ale pro ježky není vhodné. Ukážeme vám, čím je krmit a jak jim pomoci připravit se na zimu. Proč se vyplatí mít ježky na zahradě?
Ježek byl dříve zvířetem štěstí
Pokud na své zahradě ježka objevíte, můžete si být jistí, že je to proto, že ji udržujete čistou přírodními prostředky. Ježci by nikdy nevstoupili na pozemek, který zapáchá po chemii. Mají rádi svůj klid, takže hledají místa, kde je nikdo nebude rušit. Ideální jsou pro ně hromady listí nebo komposty. Jakmile se ježek ve vaší zahradě objeví, není čeho se obávat, i když nějaká nevýhoda se přeci najde.
Ježci se krmí hlavně v noci, protože je klid a oni mají skvělý sluch. Pochutnají si na žížalách, housenkách a dalších škůdcích. Ježek za jedinou noc může spořádat obrovské množství potravy, a je tak velkým pomocníkem. Jsou to velmi užitečná zvířata, o která se vyplatí starat, protože díky nim bude zahrada bez škůdců. Někteří zahradníci ale jeho samotného považují za škůdce a ničitele úrody.
Proč mít ježka na zahradě?
A co udělat s ježkem, když ho na zahradě najdete? Nejdříve si ho prohlédněte. Jestliže chodí ven v noci, je plachý a choulí se do klubíčka, je v pořádku a můžete ho jen pozorovat a občas mu dodat nějakou tu potravu. Nechte ho najít vhodné místo na přespání. Pokud bude zraněný, nebude se bránit a ukazovat se bude také přes den. Můžete mu dát misku s čerstvou vodou. Ježek na zahradě vám bude dělat jen radost. Poskytněte mu útočiště, aby u vás vydržel co nejdéle.
Ježek potřebuje mít pocit, že je mu dobře a je v bezpečí. Proto ze zahrady dejte pryč všechno, co by mu mohlo ublížit. Jedy, pasti nebo chemické látky tu budou pasé. Zkontrolujte, jestli nemáte ježka v hromadě spadaného listí, než ji někam odvezete.
Zdroj: https://gardenbeast.com/hedgehog-in-garden/