Pecka z avokáda je skvělá do kosmetiky i pro dekoraci. Odteď už ji nevyhodíte

Avokádo se dostalo do popředí zájmu lidí toužících po zdravé stravě a je doslova hitem v koktejlech, salátech nebo vegetariánských dezertech. Ze 70 procent je tvořené vodou, je pokladnicí zdravých tuků, mononenasycených mastných kyselin a vlákniny. Většina konzumentů používá do svých receptů pouze dužninu. Odborníci však považují za superpotravinu také pecku, která může ale obsahovat stopové množství kyanogenního glykosidu, proto se nedoporučuje těhotným ženám nebo dětem. Jak přesně upotřebit pecku z avokáda?

Na enchiladu, do koktejlu i na čaj

Pecka avokáda obsahuje mnoho prospěšných látek, podle některých patří mezi afrodiziaka, tedy zlepšuje libido. Nastrouhaná sušená pecka (asi lžička) se může používat do mexické omáčky při přípravě tortilly známé pod názvem enchilada. Pro množství vlákniny, mastných kyselin a antioxidantů včetně fenolových sloučenin se může přidat nastrouhaná pecka do koktejlů a ovocných či zeleninových smoothie. Při bolestech žaludku, úplavici nebo trávicích obtížích se pak doporučuje pít čaj, který se získá louhováním pecky v horké vodě po dobu 15–‍20 minut.

Zdroj obrázku: Freepik

Na vlasové tonikum, na peeling nebo namísto masážního přístroje

Ze třech sušených avokádových semen a litru vody lze svařit vlasové tonikum, které stačí nechat zchladnout a přelít do uzavíratelné nádoby a používat jako běžný prostředek nebo šampon na vlasy. Smícháním malinového oleje a nadrcené pecky se vyrobí peeling pro dokonalé vyčistění pleti, navíc dojde k osvěžení pokožky. Pecka může zafungovat výtečně i namísto masážního přístroje k prokrvení nohou.

Doporučený článek:  Zlatavý vývar plný chuti vynikne nejen na svátečním stole. K dokonalosti ho dovede jednoduchý trik

Materiál na sošky a šperky

Těžko najít lepší materiál, než je avokádová pecka, k vlastnoruční výrobě různých dekoračních předmětů nebo šperků. Nastrouhanou pecku je možné použít jako přírodní růžové nebo naoranžovělé barvivo, kterým lze obarvit látky ve stylu batiky. Z pecek lze nožem vyřezat různé sošky, ale také náhrdelníky, přívěsky nebo náušnice. Pecku je možné také propíchat párátky ze tří stran a položit na nádobu naplněnou vodou. Je možné, že vyklíčí, pak nic nebrání tomu, rostlinu zasadit do květníku. Nezapomeňte ale, že v našich podmínkách se zralých plodů nikdy nedočkáte!

Zdroj: https://www.oddbox.co.uk/blog/6-genius-ways-to-use-your-avocado-seed-peel