Vyzrajte na škůdce přírodní cestou. Oblíbené bylinky je zaženou na míle daleko

Nejeden majitel zahrady se každoročně potýká s invazí škůdců. Jací ale ohrožují naši zahradu nejvíce? Krtci, hraboši, brouci nebo slimáci jsou nejčastějšími návštěvníky pozemků, na kterých pěstujeme rostliny, keře nebo ovocné stromy. Všechno může být na jaře ohroženo také několika druhy hmyzu. Proto je nutné zabránit jim v ničení rostlin.

Jaké rostliny můžete vysadit, protože škůdcům nevoní?

Některých škůdců se zbavíte chemickými prostředky, není to ale ideální řešení, zejména pro ty, kteří bojují se zdravotními problémy. Plody takových rostlin pak musíte pravidelně omývat. Raději zvolte prostředky, které jsou ekologické, účinné a zároveň ušetří vaši peněženku. Na škůdce totiž můžete vyzrát i rostlinami, které vysadíte okolo těch, které požírají.

Doporučený článek:  Proti mravencům můžeme bojovat vonnými oleji, octem nebo pepřem

Škůdci si většinou pochutnávají na listech rostlin, milují například saláty. Některé larvy ale mohou ožírat také kořeny květin, které pak budou postupně odumírat, a plodů bude málo a nebudou tolik chutné. Jsou to první známky toho, že škůdci na vaši zahradě opravdu jsou. Můžete je ale snadno vypudit, a to vysazením rostlin, které jim nevoní. Například Nasturtium je květina, která velmi rychle vyroste. Vypadá dobře a také voní, ale pro slimáky je vůně lichořeřišnice nepříjemná.

Doporučený článek:  Okurkám je třeba do záhonu vybrat dobré sousedy. Pak bude úroda skutečně famózní
Zdroj obrázku: Freepik

Levandule bude působit jako strašák

Levandule je úžasná bylinka, která si zaslouží místo na vaší zahradě. Kromě toho, že ji můžete využít v domácnosti, se ale bude hodit také na zahradu, kde vám poslouží jako ochrana proti slimákům a dalším škůdcům. Její vůně jim totiž nevoní a díky tomu vám nepolezou na oblíbené rostliny. V našich podmínkách může levandule dorůst až do výšky 50 cm.

Zahradní lilie patří mezi dlouholeté rostliny a má nádherné květy. Liší se hlavně barvou a tyto květiny mají rozsáhlý kořenový systém, takže je nemusíte tak často zalévat a nevadí jim ani dlouhodobé sucho. Nejsou ale vhodné do vázy, za to se budou hodit na zahradu jako ochrana nejen proti slimákům, ale také různým druhům brouků.

Zdroj: https://www.birdsandblooms.com/gardening/gardening-basics/natural-ways-eliminate-garden-insect-pests/