Plíseň se může objevit v každé koupelně. Zakročte včas s účinnou zbraní

Stačí málo a během pár dní se při vyšší vlhkosti vzduchu a nedostatečném odvětrávání objeví v rozích nebo na dlaždicích v koupelně plíseň. Šedé flíčky se pomalu zvětšují a rozlézají se do spár a na další obklady a sanitární keramiku. Většina lidí v takové chvíli sáhne po drahých agresivních přípravcích z drogerie, případně vezme do ruky houbičku či drátěnku a pustí se do mechanického odstraňování. Obojí je zcela zbytečné, pomocí snadného triku se odstraní plíseň jednoduše a takřka bez práce!

Plísním se daří ve vlhku a teple

Jak je možné, že se plísně objevují i ve vaší pravidelně čištěné koupelně? Na vině jsou spory, které se šíří vzduchem a usazují se v místech se zvýšenou vlhkostí. V ideálních podmínkách a v teplém, málo větraném prostoru se pak začnou usazovat a rozlézat po dlaždicích a dalším vybavení v koupelně. Kromě dlaždiček jsou plísně často pozorovatelné na silikonu, na vaně nebo v mezerách u dvířek sprchového koutu. Plísně se jednoznačně usazují tam, kam se často dostává voda nebo kde nemá možnost odtoku. Důsledkem toho se pak šíří a mohou ohrozit obyvatele na zdraví.

Doporučený článek:  Tipy, jak nechat dozrát rajčata na keřích i po utržení
Zdroj obrázku: Freepik

Okamžitý zásah pomocí domácích prostředků

Co dělat ve chvíli, kdy zpozorujete plíseň v koupelně? Rozhodně se nedoporučuje otálet, protože spory mohou ovlivňovat alergiky, citlivé jedince a seniory. Mohou vést k rozvoji bronchiálních onemocnění nebo ke zhoršení alergických reakcí, ke kašli, k astmatu nebo k zánětům plic. Nutné je proto odstranit plíseň hned a pomůže prostředek, který má každý doma, například bělidlo nebo jiný výrobek s obsahem chlóru. Kosmetické vatové tampony se namočí do tohoto prostředku a pomažou se místa, kde je plíseň, ideálně se nechají přiložené přes noc. Druhý den se jen dočistí povrch pomocí kartáče nebo houbičky a umyje běžným způsobem.

Doporučený článek:  Stereotyp je zabiják vztahů i vášně

Pozor při práci s chlórem

Na co se nesmí zapomenout při práci s chlórem? Předně na použití ochranných prostředků, tedy pracovních rukavic a brýlí. Při omývání se musí používat pouze studená voda, protože při kombinaci chlóru s horkou vodou může dojít k nebezpečným výparům a možné otravě. Co se může používat namísto chlóru? Další možností je směs octa s jedlou sodou v poměru 1 : 1, kdy vznikne pasta, kterou se místa postižená plísní ošetří. Nechá se působit asi 15 minut a poté se omyje běžným způsobem. Tato metoda je efektivní a nadto zcela ekologická.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/article/how-to-get-rid-of-mold-on-walls-in-the-bathroom/