Štěkáním s námi pes komunikuje. Je jen na nás, jestli mu chceme porozumět

Psi s lidmi komunikují různými způsoby. Jedním z nich je štěkot, který ale pro většinu lidí znamená nepříjemný hluk. Některá plemena totiž štěkají velmi vytrvale, aniž by měla skutečný důvod. Kromě štěkání se mohou dorozumívat také vrtěním ocasu nebo polohou uší. Pokud se psi nudí nebo jsou rozrušení, ozve se štěkot, který může znamenat mnohé. Přemýšleli jste někdy o tom, co štěkání znamená?

Co je to vlastně štěkot psa?

Psi svým štěkáním poukazují na různé věci. Může to znamenat, že je něco bolí, prožívají negativní emoce, jsou podráždění nebo nervózní. Pes ale může štěkat kdykoli, protože varuje ostatní před nebezpečím, zvlášť pokud se jedná o rasu, která je vycvičená na hlídání. Štěkot může být krátký a intenzivní, objevit se ale může také vytí, které má své důvody. Ať tak, nebo tak, pes štěkotem komunikuje se svým okolím a je jen na nás, jestli mu porozumíme.

Doporučený článek:  Pravidelné pití perlivé vody je zbytečným plýtváním. Lepší, než do úst, je nalít ji na odolné skvrny

Jak reagují lidé na štěkot psa? Mnoho z nich si neuvědomuje, že pes něco cítí nebo potřebuje a neumí to vyjádřit jinak než štěkotem. Každé štěkání je vhodné posoudit zvlášť, protože vždy může znamenat něco jiného. Někdy je nutné se psem trávit více času, jindy potřebuje více vody nebo si chce hrát. Pokud je štěkání mírné, nemusíte se ničeho obávat.

Zdroj obrázku: Freepik

Nereagujte na každé štěknutí, pes si jen vynucuje pozornost

Velmi záleží na tom, jak na štěkání psa reagujete. Pokud při každém štěknutí dáte pamlsek nebo svého psa podrbete za uchem, je jasné, že toho začne využívat. Pes je velmi inteligentní zvíře a ví, jak si zajistit všechno, co potřebuje. Pes štěkotem reaguje hlavně na své okolí, především když ho vezmete ven.

Doporučený článek:  Mistři iluze: 10 největších kouzelníků, kteří kdy chodili po Zemi

Pes se ale může také snadno vyděsit jiné lidi nebo polekat například projíždějící auta. Je nutné se zaměřit na jeho potřeby a rozumět všemu, co se vám snaží říct. Vaším úkolem je psa především uklidnit, aby věděl, že stojíte při něm a nebudete mu nadávat. Díky tomu bude stresové situace zvládat mnohem lépe a třeba se omezí i jeho štěkání. Pes může štěkáním upozorňovat také na to, že je často sám doma.

Zdroj: https://www.petmd.com/dog/behavior/why-do-dogs-bark