Okny v zimě uniká teplo a v létě máme přehřáté podkroví, což se zvlášť hodí pro věšení prádla. Nikdo nechce topit pánubohu do oken, ale kolikrát to není úplně jednoduché. Starší okna mají horší tepelně izolační vlastnosti.
Proto se přes okna dávají žaluzie nebo rolety a závěsy, které nejenže pomáhají udržet více tepla v domácnosti, ale také odhlučňují a chrání nás před svitem pouličních lamp. Jak zatěsnit okna cenově dostupným způsobem anebo zajistit co nejlepší odizolování bydlení?
Výměna těsnění profukujících oken
Nejčastěji protahuje mezi okenním křídlem a rámem. Na okna se používají samolepicí gumová těsnění, na balkonové nebo vchodové dveře PUR pěna. Gumová těsnění dáváme mezi okenní křídlo a rám, nicméně se tento způsob může různými typy oken lišit.
Reflexní roleta na okna
Trápí vás špatná izolace okenních skel, zamrzání oken nebo chcete najít způsob, jak co nejvíce zabránit tepelnému úniku okenních skel? Nabízí se obyčejná aluminiová fólie anebo samolepicí pásky či tužší fólie namotané na kotouči, vyztužené mřížkou i nevyztužené.
Jedno z řešení je jednoduše nalepit alobal z vnější strany obrácené k oknu na rolety. Zpočátku to nepůsobí nijak neobvykle, později alobal stahováním a roztahováním rolet popraská a působí to poněkud neesteticky. Svůj účel však splní a účinně udrží v místnosti požadovanou teplotu.
Dalším řešením je použít fólie na okna. Čím silnější vrstvu dáme, tím větší izolační účinky bude mít. Možná je jen otázkou času, kdy se na trhu objeví rolety zadržující teplo. Proč patří hliník mezi nejpoužívanější materiály?
Význam hliníku pro bydlení
- Dokáže nahradit až 5 cm montážní pěny.
- Odráží až 95 % tepla zpátky a eliminuje dopad ultrafialového záření.
- Snižuje náklady na vytápění domácnosti.
- Brání prostupu vlhkosti.
- Má dlouhou životnost a je levný.
Zdroj: https://www.move.org/5-ways-insulate-apartment-windows-winter/