Zatímco obyvatelé Egypta jsou na nečistou vodu a další bakterie, které přijímají zvyklí, nám mohou způsobit velké potíže s trávením. Faraonova pomsta je označení, které zahrnuje zvracení, nevolnost, horečku, bolesti břicha a průjem. Tato nemoc není dlouhá, odezní obvykle do tří dnů. Nicméně nikdo z nás nechce strávit ani jeden den na dovolené nemocní v posteli. Vyplatí se tedy vědět, jak se faraonově pomstě vyhnout.
Léky si sbalte už před odjezdem
Je dobré před odjezdem kontaktovat svého lékaře s prosbou o nějaké léky v případě, že vás postihne proslulá faraonova pomsta. Ta se totiž může projevit z ničeho nic a pak už může být problémem hledat lékárnu. Navíc někteří nás nejsou natolik jazykově zdatní, aby vysvětlili, co vlastně potřebují. Jakmile se projeví první příznaky nevolností, neváhejte a dejte si tyto léky. Jakmile se nemoc spustí naplno, už je těžké se jí zbavit.
Jak vysvětlit, co potřebujete?
Pokud jste si léky nezajistili v České republice, sežeňte si je co nejdříve po příjezdu do Egypta. Pokud nemluvíte anglicky ani německy (což jsou dva hlavní cizí jazyky, kterými se v Egyptě domluvíte), pak stačí ukázat na žaludek a prodejci už budou vědět, co potřebujete. Mezi turisty se totiž jedná o velice běžné onemocnění, takže pokud Egypťan uvidí Evropana v lékárně, už sám od sebe bude sahat po tomto léku.
Zvykejte si postupně
První den po příjezdu jezte střídmě a pokud možno jen jeden druh jídla. I když máte zaplacený all inclusive, je dobré držet se jednoho pokrmu, než ochutnat hned několik najednou. Vyhněte se syrovému ovoci, zelenině i čerstvým džusům. Nepijte ani vodu z vodovodu. A to ani přesto, když uvidíte, jak ji Egypťané pijí. Oni už jsou zvyklí.
Nápoje: na co si dát pozor
Když si kupujete balenou vodu, ujistěte se, že víčka jsou pevná, jakoby vyšla z výroby. Pokud byla již otevřena, poznáte to podle uvolněného spodního kroužku.