
Zdroj obrázku: Freepik
Postřik z cibulových slupek má pro rostliny mnoho blahodárných účinků. Odpuzuje mšice a svilušky, lze ho použít pro zahradní i pokojové rostliny, vděčná za něj budou choulostivá rajčata nebo orchideje. Cibulové slupky jsou zdrojem mnoha cenných vitamínů a minerálů. Jak si takový postřik vyrobíte? Není to nic složitého.
Obsahují prospěšné látky
Cibulové slupky jsou bohaté především na železo, vápník a vitamíny skupiny B. První jmenovaný prvek ovlivňuje růst rostlin a podílí se na fotosyntéze. Vápník působí příznivě na vývoj kořenového systému, neutralizuje organické kyseliny a aktivuje enzymy. Vitamíny skupiny B činí rostliny odolnějšími vůči chorobám, díky čemuž rostou bujněji a jsou silnější.
Příprava postřiku z cibulových slupek nezabere mnoho času a je dost jednoduchá. K jeho výrobě budete potřebovat dva litry vody a sušené slupky ze tří až čtyř cibulí. Vložte slupky do hlubokého hrnce a zalijte je vodou, musí být potopené. Vařte asi dvacet minut na mírném ohni a poté roztok slijte. Vychladlou cibulovou vodu nalijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete začít s aplikací na rostliny.

Jak postřik aplikovat?
Pro dosažení co nejlepších účinků nastříkejte cibulový postřik na rostliny třikrát týdně. Pokud jde o venkovní rostliny, ošetření je nejlepší provádět, když je obloha spíše zamračená, ale neprší. Rozhodně rostliny nestříkejte, když je venku horko a praží slunce, protože se látka hůře absorbuje a může způsobit teplotní šok. Paprsky slunce zesílené kapičkami vody by také mohly popálit listy.
Pokud budete roztok používat na domácí, pokojové rostliny, můžete ho aplikovat prakticky kdykoliv bez ohledu na počasí. Ošetření opakujte několikrát týdně po celou vegetační dobu. Zbytek roztoku vám může posloužit jako prostředek ke hnojení půdy, stačí s ním jednou týdně rostliny zalít. Budou lépe chráněné proti houbovým chorobám, sviluškám a plísním. První účinky budou patrné už za několik dnů od první aplikace.
Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/uses-onion-garlic-skins-30580