Zažívací obtíže umějí potrápit. Ve stresu, při špatném jídelníčku nebo při nepravidelné stravě jsou navíc časté, objevují se průjmy, zácpy i bolesti žaludku. Dlouhodobé neduhy se mohou překlenout do chronických onemocnění, je proto vhodné sáhnout po medicíně, kterou používaly už naše babičky. Bylinné čaje umí pomoci od zažívacích problémů, stimulují sekreci žaludečních šťáv a zbavují bolesti. Které bylinky jsou nejvhodnější?
1. Fenykl
Svatá Hildegarda, jedna z prvních přírodovědkyň a lékařek, považovala fenykl za nejzdravější bylinu. Odvar z fenyklových semen se používá na stimulaci sliznic dýchacích cest při kašli a dýchacích potížích, současně příznivě reguluje trávicí systém, pomáhá od střevních křečí a plynatosti, léčí reflux a usnadňuje vstřebávání živin. Fenyklový čaj se připravuje ze lžičky semínek, která se zalijí litrem vody. Chvíli se povaří (asi 3 minuty), scedí a vychladlý čaj se může podávat.
2. Šalvěj
Bylinka od Středozemního moře se používá v gastronomii i pro léčbu mykóz, zánětů nebo při poruchách trávení. V lidovém léčitelství se používají zelenostříbrné listy, které jsou pokladnicí vitamínů A, C a skupiny B, taktéž éterických olejů, minerálních solí a polyfenolových kyselin. Šalvějový čaj léčí střevní koliky, bolesti břicha a snižuje hladinu cukru v krvi, má detoxikační, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
3. Meduňka
Meduňka lékařská je trvalka s překrásnou citronovou vůní. Pěstuje se na zahrádkách jako koření a pro své léčivé účinky, především pomáhá při nespavosti, stresu, psychických obtížích nebo neurózách. Kromě toho účinně působí při trávicích problémech, meduňka podporuje trávení a sekreci žluči a žaludečních šťáv, zklidňuje střevní koliky a podrážděná střeva.
4. Kmín
Kmín je oblíbené koření, které se používá při vaření brambor a dodává chuť pečením a vařenému masu v omáčkách. Kromě toho má léčivé účinky, působí antibakteriálně a zlepšuje trávení. Čaj z kmínu zklidňuje kojeneckou koliku, zbavuje plynatosti, harmonizuje střevní pohyby a reguluje vyprazdňování. Kmínový čaj se připravuje ze lžičky semen, která se rozmělní v hmoždíři a zalijí sklenicí horké vody. Po 15 minutách louhování se může užívat.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tea-for-digestion