Klíšťata jsou skutečným postrachem lidí, kteří rádi tráví čas venku. Číhají nejen v lesích a houštinách, ale i v městských parcích, na loukách nebo na zahradách. Ještě před několika desetiletími se klíšťata objevovala převážně v létě, dnes však není problém na ně narazit ani n jaře nebo na podzim. Jak se chránit před jejich kousnutím?
Klíšťata mohou přenášet nemoci
Klíšťata jsou velmi nebezpečná, proto je důležité se před nimi chránit. Po návštěvě parku nebo lesa se důkladně prohlédněte, zejména v oblasti ochlupení. Totéž platí pro domácí mazlíčky. Klíšťata mohou přenášet mnoho nemocí, například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Kromě klasických repelentů si můžete vyrobit své vlastní, které vám pomohou klíšťata odehnat.
Samozřejmě je důležité nosit vhodné oblečení, tedy klobouk, dlouhé kalhoty, trika s dlouhým rukávem a boty zakrývající celé chodidlo. Nejlepší je oblečení v tmavých barvách. Klíšťata mohou odpudit éterické oleje – nemají rádi vůni čajovníku, hřebíčku, máty, tymiánu, šalvěje, citronové trávy, pačuli, bazalky, eukalyptu, pelargonie a rozmarýnu. Před odchodem z domu tedy zkuste na pokožku aplikovat olej zředěný s vodou.
Pomůže nálev z bylinek
Z bylinkového nálevu si můžete připravit tělový sprej. Stačí hrst bylinek zalít vroucí vodou a pár minut povařit. Připravenou směs pak nastříkejte na tělo. Z bylinek se nejlépe hodí levandule, šalvěj, máta, tymián, rozmarýn a meduňka. V létě se také vyplatí zařadit do jídelníčku větší množství česneku. Česnek totiž mění vůni naší pokožky a potu, který se pro klíšťata stává nesnesitelným.
Na trhu najdeme velké množství hřejivých mastí. Většina z nich je určená na bolest svalů, kloubů nebo po úrazech. Ne každý ale ví, že tyto masti se dají použít i v boji proti klíšťatům. Obvykle totiž obsahují kafr, eukalyptový nebo rozmarýnový olej a peruánský balzám, což jsou složky, které klíšťata extrémně nesnášejí.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11212935/