Klíště najdeme sice nejčastěji v lesích nebo na loukách, ale bohužel nás může překvapit také ve městech nebo na vlastní zahradě. Jestliže máte klíšťata na zahradě, budete se muset o to více chránit. Stačí si udělat test s bílým prostěradlem, se kterým se projdete po pozemku. Určitě se na něm alespoň jeden kousek objeví. Jak dostat klíště ze svého těla a jak to udělat správně, aby v kůži žádný kousek jeho těla nezůstal?
Nejčastěji tu je klíště obecné
Klíšťata se většinou schovávají ve vysokých travách, kde číhají na svou oběť. Tou může být kdokoliv, ať je to dítě, nebo dospělý člověk. Samozřejmě si ráda pochutnají také na zvířecí krvi, je tedy potřeba chránit také je. Klíšťata začínají být aktivní na konci března a jsou aktivní až do konce listopadu. Je proto potřeba se chránit při každé návštěvě lesa, stejně tak v případě, že jdete na vycházku do města.
Chránit se můžete nejen tím, že se nastříkáte repelenty, ale také si do lesa nebo na louku oblékejte dlouhé rukávy a nohavice. Vhodné bude také světlejší oblečení, na kterém poznáte, že na vás klíště skočilo. Klíšťata mohou přenášet různé nemoci, které jsou lidskému zdraví nebezpečné. Je to například lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
Jak klíště vytáhnout?
Co budete potřebovat k tomu, abyste klíště vytáhli z kůže? Velmi často nepoznáte, že vás klíště kouslo, protože je to jen okamžik a nebolí to. Proto je důležité se prohlédnout a klíště z kůže dostat co nejdříve. Použijte k tomu jednorázové rukavice, pinzetu a k ruce si vezměte líh nebo peroxid vodíku. Dezinfekci použijete po vytáhnutí klíštěte ven.
Pavoukovce pak pinzetou chyťte u kůže, protože tak ho nerozmačkáte ani se do kůže nedostanou jeho tělní tekutiny. Klíště nikdy nevytahujte pouze prsty a klíštětem ani nekruťte, protože pak se stane, že kousek z něj zůstane v pokožce. Místo pak dezinfikujte a sledujte, jestli se kolem něj netvoří zarudnutí. V takovém případě bude lepší navštívit lékaře.
Zdroj: https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7234-tick-bites