Aromatické rostliny pomohou ze zahrady vystrnadit krtka

Boj proti krtkům v zahradě může být opravdu vyčerpávající. I když jsou to malí tvorové, dokážou způsobit spoustu škod na zahradě. Je pravda, že jejich přítomnost může mít určité výhody, ale většina zahrádkářů se snaží najít účinné způsoby, jak se jich zbavit. Namísto použití drastických metod vám jednoduše stačí zasadit tyto rostliny. Odeženou nezvané hosty, ale i zkrášlí vaše záhony.

Proč je krtek problém

Bohužel i když se krtek živí hlemýždi a jinými škůdci, dokáže způsobit několik nepříjemností. Krteček při hledání potravy vykopává dlouhé podzemní chodby, kvůli čemuž přímo ovlivňuje kořenový systém okrasných květin a pěstovaných rostlin. Přebytečnou půdu vytlačuje směrem ven a vytváří kopce, které narušují trávník, jejž se mnozí z nás snaží udržet co nejkrásnější.

Doporučený článek:  Proti krtkům lze využít speciální plašiče i domácí produkty

V zahradnictvích nalezneme více či méně propracované doplňky, jejichž účelem je vyhoštění krtečka ze zahrady. Samotní zahradníci se také snaží vytvořit různé druhy strašáků pro škůdce, ale ne všechny jsou účinné. Někteří z nich se ze zoufalství uchylují k poměrně drastickým opatřením, ale to není nutné. Stačí, když zasadíte určité druhy rostlin, jejich vlastnosti, zejména vůně, mají na tyto tvory dráždivý účinek. Je to určitě jeden z nejhumánnějších způsobů, jak vypudit tyto malé tvory ze zahrady.

Doporučený článek:  Dřevěné pomůcky v kuchyni potřebují pravidelnou péči
Zdroj obrázku: Freepik

Měsíček, krásný a také nápomocný

Měsíčky někteří lidé označují za smradlavé rostliny. Fungují však velmi dobře při odstrašování krtků i hrabošů. Je však třeba vzít v úvahu, že ne každá odrůda má tuto charakteristickou vůni. Jejich výsadba navíc pomáhá správnému růstu rajčat, jahod, malin a mrkve. Pěstování bazalky určitě patří ke všem milovníkům aromatických jídel inspirovaných středomořskými recepty. Zasít se může hned na jaře, jakmile pominou rizika mrazu. Krtci však tuto bylinku moc v lásce nemají, a proto se drží dál od místa jejího vysazení.

Doporučený článek:  Peroxid vodíku uzdraví orchidej a podpoří ji v novém kvetení

Květ příbuzný šeříku, vydávající charakteristickou, nepříliš příjemnou vůni, může být úspěšně klasifikován jako jedna z nejlépe odpuzujících rostlin. Řeč je o květině s názvem císařská šachovnice. Je také krásnou zahradní dekorací. Ovšem dejte si pozor, tato rostlina má silně jedovaté účinky. Proto při péči o ni nezapomeňte na rukavice. A samozřejmě v kuchyni oblíbený česnek by neměl chybět v žádné zahradě. Hraboši a krtci nesnášejí jeho vůni, a tak se od něj budou držet co nejdál.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/animals/mole-control.htm