Baltské moře je bohaté na jód důležitý pro tělo

K Baltskému moři většinou jezdíme hlavně odpočívat a využít možností, které nabízí nejen pobřežní města. Koupání v moři má pro lidské zdraví mnoho pozitiv. To Baltské navíc obsahuje spoustu jódu, který se vyplatí mít v těle v určité hladině. Proč je tento prvek tolik důležitý a jak ho do těla můžete dostat?

Proč je ho nejvíce právě v Baltském moři?

Jód najdeme v mnoha mořích po celém světě, ale právě v Baltském je ho nejvíce. Souvisí to s jeho teplotou, z těch teplých se rychle odpařuje. Ve studených mořích je ho tedy mnohem více. U Baltu je podle všeho také mnohem lepší vzduch než na jižní straně země. Smog se tu téměř vůbec nedrží. Je to ideální místo k načerpání nové energie a také k vyčištění vlastního těla.

Doporučený článek:  Spirulina je zdrojem vitamínů, minerálů i bílkovin

A co vlastně znamená jód pro naše tělo? Je to velmi důležitý prvek, který podporuje správné fungování štítné žlázy. Produkuje hormony, které regulují činnost celého organismu. Má protirakovinné vlastnosti a doporučená dávka, kterou byste si měli dát, se bude měnit s přibývajícím věkem. Malí kojenci potřebují 50 mikrogramů, předškolní děti 90 mikrogramů a dospělí potřebují až 160 mikrogramů jódu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jód v moři funguje proti lupénce

Jód se pak doporučuje také alergikům nebo chronicky nemocným osobám. Jód působí skvěle na průdušky, zvyšuje vitální kapacitu plic a hodí se také pro ty, kteří trpí kožními chorobami. Lupénka nebo atopická dermatitida nebudou mít šanci. Kdy je ale vhodné navštívit Balt, aby byla koncentrace jódu co nejvyšší?

Doporučený článek:  Láhve s mraženou vodou a ventilátor ochladí byt v horkém létě

Můžete ho navštívit v letní sezoně, ale také mimo ni. Větrné počasí podpoří jód v ovzduší, a jeho obsah tak bude logicky vyšší. Když je bouře, je také vhodná doba pohybovat se venku. Nejvyšší koncentraci tak najdete od listopadu do března. Čím blíže pak budete moři, tím to pro vaše tělo bude lepší. Můžete kolem moře pouze chodit, stačí 45 minut. Zkuste to naboso, protože tím aktivujete svaly a oběhový systém.

Zdroj: https://kielbasastories.com/2010/the-baltic-sea-and-iodine/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0146631360900046, https://www.verywellhealth.com/iodine-and-the-thyroid-3231870, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-Consumer/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21431377/