Některé kombinace bylin se během léčby nedoporučují

Přírodní alternativy léčby jsou vždy přínosné. Bylinky mohou vyřešit nebo zmírnit nespočet zdravotních problémů, a proto bychom po nich často měli sahat. Bohužel ve špatné kombinaci mohou udělat více škody než užitku. Podívejme se na kombinace, kterých byste se měli vyvarovat. Řekneme vám, které byliny se nehodí k jiným rostlinám, ale také některým lékům.

Které bylinky nemíchat mezi sebou?

Kombinace různých bylin může vést k pozitivním nebo negativním účinkům na tělo. Dnes se podíváme na nejznámější kombinace, které by vám mohly ublížit. Nedoporučuje se užívat kořen lékořice s bylinami, které mají silně projímavé vlastnosti, například s listem seny. Dojde ke ztrátě iontů draslíku, což může vést k hypokalémii (nedostatku draslíku v těle).

Doporučený článek:  Před vodním kamenem v konvici uchrání jenom přestěhování. Ostatní musí pravidelně vynakládat čas na nepříjemnou činnost

Některé byliny se k sobě vůbec nehodí ani chuťově. Z tohoto důvodu byste neměli kombinovat kajenský pepř s chilli nebo dalšími přísadami, které mají kořeněnou a pikantní chuť. Stejně tak nedává žádný smysl, abyste užívali šantu kočičí s yerba maté anebo kombinaci levandule s guaranou.

Zdroj obrázku: Freepik

Které byliny nekombinovat s léky?

Mnoho lidí užívá bylinky, ale zároveň bere také klasické léky. U mnoha bylin to nevadí, ale existuje skupina rostlin, které snižují vstřebávání léků. To může být velký problém. S léky se nedoporučuje konzumovat lněné semínko, semena jitrocele nebo semena psyllia, list seny nebo kůru řešetláku. Pozor si musíte dát také na třezalku tečkovanou, která působí proti depresím a nehodí se k antidepresivům, protože může rozvinout serotoninový syndrom.

Doporučený článek:  Výskyt legionelózy celosvětově klesá díky lepším technologiím

Kořen kozlíku lékařského má sedativní účinky, a proto byste ho neměli užívat s léky s podobnými vlastnostmi. Ženšen ovlivňuje kardiovaskulární systém, a proto se nehodí ve spojení s léky na ředění krve. Navíc může snížit hladinu cukru v krvi, takže se nedoporučuje ani v kombinaci s antidiabetiky. Ginkgo biloba nikdy neužívejte s léky, které obsahují ibuprofen. Může se zvýšit riziko vedlejších účinků.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/herbal-medicine, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17740-low-potassium-levels-in-your-blood-hypokalemia, https://homegrownherbgarden.com/2021/05/08/what-herbs-spices-do-not-go-well-together-in-cooking, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/herbal-medicine, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-870/valerian