Konec října je ideální měsíc pro zasazení broskvoně. Snadno si ji vypěstujete i z pecky

Broskve jsou vynikající a úžasně sladké. V obchodě jsou poměrně drahé, ale můžete si je vypěstovat na zahradě. Pěstování se skládá z několika fází a musíte se držet důležitých pravidel. Kdy vysadit klasickou broskvoň a jak se na to připravit? Naučte se klíčová pravidla, která se vám časem zúročí a získáte lahodné a šťavnaté ovoce.

Výsadba broskvoně je nejlepší na podzim

Při výběru sazenic zvolte ty, které se pěstovaly v tuzemsku. Díky tomu budou zvyklé na naše podnebí. Vypěstovat ji ale můžete také z pecky. Pecku očistěte pod tekoucí vodou a vložte ji do misky s vodou. Musí klesnout na dno, jinak ji musíte vyhodit. Potom nechte pecku vyschnout. Následně ji vložte do papírového sáčku a skladujte při pokojové teplotě do konce října.

Doporučený článek:  Hraboše vyženou ze zahrady přírodní plašiče nebo domácí mazlíčci

Přelom října a listopadu je nejlepším obdobím, kdy můžete pecku zasadit. Nejprve ji namočte na 24 hodin do vody. Potom ji vložte do půdy (do směsi rašeliny a písku v poměru 3 : 1). Tam musí být 3–4 měsíce při teplotě 2–4 stupňů. Jinak ji můžete vložit do lednice. Na přelomu března a dubna ji přesaďte do květináče a po roce ji můžete přesadit do větší nádoby a nové zeminy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pečovat o broskvoň?

Květináč musí mít drenážní vrstvu, která umožní vodě správně odtékat. Voda v květináči nesmí stát. Broskvoň potřebuje jasné, ale ne přímé sluneční světlo. Broskvoň můžete mít doma až do druhé poloviny května, ale nedávejte ji blízko radiátorů. Až pominou jarní mrazy, můžete broskvoň vynést ven.

Doporučený článek:  Zahrada je neustále v ohrožení nevítaných škůdců. Zakročte proti slimákům, hrabošům i krtkům včas

Venku umístěte broskvoň na jižní stranu, kde se jí bude dařit nejlépe. Na podzim ji nemusíte vracet zpátky domů. Dostatečnou ochranou broskvoně bude vrstva agrotextilie, která bude rostlinu chránit před mrazem. Nezapomeňte poskytnout rostlině klidové období, které bude nezbytné pro další rozvoj a plodnost celého stromu. Nezapomínejte na žádné z těchto pravidel a budete mít strom plný lahodného ovoce.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-a-peach-tree-in-your-backyard