Bezlepková dieta není nudná. Zachutná i těm, kteří chtějí jen vyzkoušet nové věci

Bezlepková dieta znamená, že nebudeme konzumovat žádné obilné produkty. Lepek se bohužel vyskytuje také v potravinách, ve kterých byste to nečekali. Pokud při jejich výrobě byla použita pšenice nebo ječmen či žito, nebudete je moci jíst. Bezlepková dieta je pro mnohé synonymem nechuti nebo nudy, ale i z bezlepkových potravin vykouzlíte chutná jídla, která budou nejen zdravá.

Intolerance nebo celiakie můžou být závažný problém

Intolerancí na lepek trpí asi 6 % obyvatelstva, celiakií 1–2 % světové populace. Bohužel v takovém případě existuje pouze jediné řešení, kterým je dieta. Na tuto nemoc nejsou žádné prášky ani jiné léky, proto bude nutné vyřadit z jídelníčku klasické pečivo, těstoviny a další produkty, které obsahují lepek. Předejdete tím případným komplikacím, které mohou nastat. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že za ně může právě lepek.

Doporučený článek:  Černý česnek předčí ten bílý v chuti i účincích na zdraví. Domácí je nejlepší

Tuto dietu volí také lidé, kteří ji držet nemusí, ale chtějí zkusit něco nového. Zkoušejí, jestli vydrží bez rychlého občerstvení, sladkostí i dalších surovin, na které byli zvyklí. O této dietě koluje mnoho mýtů, které se nezakládají na pravdě. Které to jsou? Lepek se například může objevit také v jiných potravinách, než je pečivo nebo těstoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Budete se muset vzdát mnoha potravin

Lepek najdete v potravinách, ve kterých byste to nečekali. Upozorněni na to budete na etiketě daného produktu. Nacházet se může téměř ve všech surovinách. Hotová jídla, uzeniny nebo jogurty – i tady najdete lepek. Výrobky, které jsou bez lepku, poznáte podle toho, že je na nich speciální značka. Celiaci by pak bezlepkové potraviny měli konzumovat stále. Není pravda, že si občas mohou dopřát produkt s lepkem.

Doporučený článek:  Pokud nestíháte, zpomalte. Odpojení od stresu ho paradoxně pomůže zvládnout

Pomocí bezlepkové diety můžete i zhubnout, zvlášť pokud se stravujete normálně a tuto dietu chcete pouze vyzkoušet. Nejedná se ale o klasickou dietu, říká si jí tak ze zdravotních důvodů. Záleží na množství a druhu jídla, ne na samotné dietě. V bezlepkové formě totiž najdete i sladkosti nebo další produkty, které nepatří do zdravé výživy.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/celiac-disease/what-is-a-glutenfree-diet