Pokojovky pěstované pouze ve vodě jsou nenáročné a zároveň vytvoří zajímavou dekoraci

Chcete vidět na rostoucí kořeny nebo jednoduše nechcete mít doma nepořádek od hlíny a houby? Vsaďte na pokojové rostliny, které pro svůj růst a květenství nepotřebují žádnou půdu. Pro pěstování bez půdy se nejvíce hodí druhy, které mají rády vlhkosti, jako je syngodium, břečťan, potos, monstera, šeflera nebo angínovník. Tento typ pěstování není složitý, ale má svá pravidla. Vždy se musíte řídit podle konkrétní rostliny, ale obecně existují tři možnosti, jak je pěstovat ve vodě.

Doporučený článek:  Rajčata s okurkami jsou oblíbenou kombinací, naše zdraví za ni ale nepoděkuje

Co s nimi udělat v první řadě?

Řízky je nejlepší zakořenit ve vodě. Jednoduše odřízněte několikacentimetrový výhonek se špičkou, odstraňte spodní listy a ponořte ho do vody. Po několika týdnech se objeví kořeny. Poté můžete rostliny přesadit do hydroponické soupravy, nádoby s gelovými kuličkami nebo oblázky. V případě mladých rostlin, které již rostly chvíli v zemi, můžete stále změnit styl pěstování. Není to ovšem vhodné dělat u rostlin, které jsou již měsíce nebo roky zvyklé na půdu. V takovém případě pravděpodobně zemřou.

Doporučený článek:  Meloun perfektně osvěží a vynikne v salátu i smoothie. Jeho konzumace ale může uškodit
Zdroj obrázku: Freepik

Oblázky a gelové kuličky

Rostliny, které milují vodu, obvykle potřebují i něco navíc. Ideální jsou oblázky nebo gelové kuličky, které budou prospěšné nejen pro rostlinu, ale také budou vypadat dekorativně. Dekorativní oblázky zakoupíte v akvaristickém obchodě. Na dno vázy položte trochu dřevěného uhlí a oblázky. Hydrogel bude také vypadat krásně a vlhkost gelu vydrží až několik týdnů. Jakmile se kuličky budou zmenšovat, musíte přidat více vody.

Hydroponický set

Tento způsob je nejoblíbenější, protože vypadá nádherně. Jde o skleněné nádoby, které jsou speciálně navržené pro pěstování rostlin bez půdy. Potřebovat budete jen keramzit a tekuté hnojivo pro hydroponické pěstování. Na dno rozložte část keramzitu, vložte kořeny rostliny a poté přidejte trochu keramzitu. Jemně s nádobou zatřeste a nakonec naplňte nádobu vodou a hnojivem. Vyzkoušejte tento moderní způsob pěstování a získáte nádhernou a originální dekoraci.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/houseplants-that-grow-without-soil/