Bílé záclony znovu rozzáří sůl, kypřicí prášek nebo aspirin

Po rozbalení sněhobílé, po pár dnech šedé. Ano, záclony jsou náchylné, protože je ohrožuje znečištěné ovzduší i tabákový kouř. Látky mohou žloutnout nebo šednout, naštěstí existují přípravky, které zase dodají bytovému textilu bělostný vzhled. A řeč rozhodně není o marketingových výrobcích, které se za draho prodávají v obchodech a jsou plné agresivních chemikálií. Pomůže totiž obyčejná kuchyňská sůl nebo prášek do pečiva, a dokonce během krátké chvilky, nevěříte?

Kuchyňská sůl nejen na dochucování pokrmů

Vyhodit zažloutlé záclony? To rozhodně nepomůže, protože vlivem ovzduší, nečistot a alergenních látek i běloskvoucí záclony časem zežloutnou nebo zešednou. Možností, jak vrátit záclonám jejich krásný vzhled, je několik. Pomůže levná a vždy dostupná kuchyňská sůl. Do nádoby se nalije vlažná voda, přidají se čtyři lžíce soli a záclony se na hodinu nechají v roztoku máčet. Poté se vyperou běžným způsobem na jemný prací program.

Doporučený článek:  Vymazání historie prohlížení internetových stránek umožní jednoduchá kombinace kláves
Zdroj obrázku: Freepik

Kypřicí prášek nejen do těsta

Obdobným způsobem lze použít kypřicí prášek nebo jedlou sodu. Běžně se tyto prostředky používají pro nakypření těsta, případně pro očistu domácnosti, ale poradí si též se zašedlými tkaninami nebo zakouřenými záclonami. Opět se do nádoby nalije vlažná voda, přidá se celé balení kypřicího prášku nebo lžíce jedlé sody. Do rozmíchaného roztoku se vloží látky asi na hodinu, poté se vyperou v pračce nebo ručně s přidáním jemného prášku. Teplota pracího režimu by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia. Jedlou sodu lze přidat zároveň přímo k prášku do zásobníku pračky.

Doporučený článek:  Šťovík ve sklenici bude k dispozici po celý rok

Aspirin nejen při bolení hlavy

Spolehlivý při bolení hlavy, ale současně při péči o domácnost. Aspirinové tablety mají totiž čisticí a bělicí účinky. V nádobě s vodou stačí rozpustit jednu tabletu aspirinu a ponořit záclony, nechat hodinu působit a poté vyprat standardní metodou. Nepomohla žádná ze zmíněných metod? Nezbývá než poslední rada, která si žádá vaječné skořápky, které se vloží do pevného bavlněného sáčku. Pytlík se přidá do pračky spolu se záclonami a zapne se program vhodný pro záclony. Hotovo, zase září čistotou a vynikají bělostným vzhledem!

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-wash-curtains-4-surprisingly-easy-curtain-cleaning-hacks.html