Celá domácnost se obejde bez chemických přípravků. Domácí prostředky šetří peníze i přírodu

Mnoho čisticích prostředků a saponátů nadělá více škody než užitku – obsažené chemikálie škodí životnímu prostředí a způsobují alergické reakce. I když není možné zbavit se všech chemikálií v domácnosti, lze je značně omezit. Jak vyčistíte domov přírodními způsoby? Například s troubou si poradí čpavek, stačí ho nalít do malé misky a nechat ve vypnuté troubě přes noc. Ráno půjde mastnota snadno umýt.

Sporák vyčistíte anýzovým olejem

Na plynový sporák vám bude stačit několik vatových tyčinek do uší, starý zubní kartáček a pár kapek anýzového esenciálního oleje. Vatovou tyčinku namočte do anýzového oleje a vydrhněte s ní mastné skvrny. K čištění větších ploch použijte zubní kartáček nebo houbičku na nádobí. Nezapomeňte si chránit ruce gumovými rukavicemi.

Filtr v digestoři vyčistí půl sklenice jedlé sody nebo stejné množství čpavku. Dejte vařit vodu do velkého hrnce. Když dosáhne bodu varu, nasypte do ní po lžičkách jedlou sodu a namočte do ní filtr. Mastnota a nečistoty se okamžitě rozpustí. Při větším znečištění proces ještě jednou opakujte. Pokud to nezabere, místo jedlé sody použijte čpavek. Nezapomeňte přitom místnost dobře větrat a nosit ochranný respirátor.

Zdroj obrázku: Freepik

Matrace vyčistíte peroxidem

Matrace vyčistíte díky následujícímu přípravku z 235 ml 3% peroxidu vodíku, tří lžic jedlé sody a pár kapek tekutého mýdla. Nalijte do rozprašovače peroxid vodíku, přisypte jedlou sodu a protřepejte. Když se soda rozpustí, nalijte do roztoku ještě tekuté mýdlo. Znovu protřepejte. Směs nastříkejte na špinavé skvrny na matraci, nechte chvíli působit a vydrhněte. Zbylou sodu vysajte vysavačem.

Pokud chcete vyčistit obklady v koupelně, použijte čtvrt šálku peroxidu vodíku a jednu lžíci tekutého mýdla. Obě ingredience rozmíchejte v půl sklenici vody. Touto směsí omyjte dlaždice například houbičkou, nechte chvíli působit a smyjte čistou vodou. Na závěr můžete dlaždice postříkat směsí jednoho dílu vody a jednoho dílu octa.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-guide-to-natural-cleaning