Dovolená u vody nekončí vždy šťastně. Největší chyby lidé stále opakují

Letní prázdniny jsou ideálním časem pro odpočinek, dovolenou, pobyt v přírodě nebo u vody. Nemusí se přitom jednat jen o moře, ale také rybníky, bazény nebo jezera. Ve vodě přitom může dojít k velmi nebezpečným situacím, i když si to lidé často neuvědomují. Nejde jen o utonutí, ale také o mnoho dalších rizik, se kterými byste měli počítat, až půjdete k vodě.

Kde Češi rádi tráví dovolenou?

Od pandemie mnoho Čechů zůstává během dovolené doma. Vyrazí jen do jiného regionu do kempu, chaty nebo hotelu. V letošním létě se díky rozvolňování v celé Evropě mnoho lidí ale vydá také do zahraničí k moři. Nehody ve vodě jsou bohužel přítomné každé léto. Často se jedná například o utonutí při sjíždění řeky nebo při koupání v moři.

Doporučený článek:  Ušetřit palivo pomůžou zdánlivě bezvýznamné kroky, ve výsledku se ale spotřeba rapidně sníží

Poranění páteře je velkým rizikem

Jistě víte, že skákat do vody je nebezpečné. Zejména ve chvíli, kdy místní vody neznáte. Hodně lidí to přesto dělá. Bohužel si tak můžete snadno přivodit vážné zranění. Skok z výšky do vody může způsobit zlomeninu páteře nebo jiné kosti, otřes mozku nebo poškození míchy. Zranění se ale může objevit samozřejmě i na jiné části těla podle toho, jak dopadnete do vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Tepelný šok pro organismus

Vstup do vody by měl být vždy postupný. Hodně lidí odpočívá na pláži a potom rychle skočí do vody. To může způsobit tepelný šok pro tělo. Tím se naruší krevní oběh a zrychlí se srdeční tep. Pro citlivé jedince to může znamenat nejen velké nepohodlí, ale dokonce i zástavu srdce. Z tohoto důvodu vždy zkontrolujte teplotu vody a vstupujte do ní pozvolna.

Doporučený článek:  Zimní dovolenou se vyplatí dobře naplánovat. Užijeme si ji pak bez starostí

Nebezpečí při potápění

Potápění je velmi oblíbené hlavně u moře. Potápět se vždy musíte pomalu a zvykat plíce na změnu tlaku. Jestli z větší hloubky rychle vystoupáte nahoru, tlak prudce klesne a dusík z lidského těla se změní na bubliny, které mohou ucpat krevní cévy. Kůže má poté mramorový vzor. Pociťovat můžete také svědění, bolesti celého těla nebo paralýzu nervového systému. Dojít může i ke smrti.

Zdroj: https://www.nationalfirechiefs.org.uk/Be-Water-Aware-on-Holiday-?fbclid=IwAR1McbEvrqEDvlXMve1aNqAcGLFN8_RLasGqAix0OBNwnR_UxOmifpBqCr0