Bílý povlak na jazyku může mít mnoho příčin. Dá se ho však jednoduše zbavit

Existuje mnoho důvodů pro tvorbu bílého povlaku na jazyku. Může se jednat o důsledek chyb v péči o zubní dutinu, ale i příznak vážného onemocnění. Zdravý jazyk je lehce narůžovělý a pokrytý drobnými výstupky. Jakákoliv změna by nás měla varovat, že je čas přehodnotit ústní hygienu nebo životní styl. Co vše může být příčinou bílého povlaku?

Kouření, ale i vážná nemoc

Bílý povlak může pokrývat celý jazyk nebo jen jeho část. Často ho doprovází pocit hořké chuti v ústech, který svědčí o závažnějších problémech. Někdy se objevuje u kuřáků, kterým se v ústech častěji tvoří bakterie a záněty. Příčinou ale může být i břišní tyfus, zejména pokud je povlak šedobílý a nepokrývá špičku ani okraje jazyka.

Doporučený článek:  Ovesné vločky sice moc nechutnají, ale na hubnutí jsou zajímavým pomocníkem

Na vině bílého povlaku může být také spála. V takovém případě ho provází rovněž začervenání tváří. Příčina povlaku ale může být i poměrně banální, a to dehydratace. Snažte se vypít alespoň dva litry vody denně a omezte také pití kávy, čaje a alkoholu. Naštěstí odstranění bílého povlaku z jazyka není obtížné, pomohou domácí prostředky, které nebudou dráždit jazyk ani ústa. Navíc pomohou v boji proti bakteriím a osvěží ústní dutinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se povlaku zbavit?

První možností je použití aloe vera, které má zklidňující vlastnosti. Kromě toho tato rostlina ničí škodlivé patogeny, čímž eliminuje nepříjemný zápach z úst. Stačí zalít trochu gelu aloe vera citronovou šťávou a vypláchnout si směsí ústa. Nakonec můžete jazyk vydrhnout speciálním kartáčkem. Další možností je potravinářský glycerin, který má dezinfekční účinek. Malé množství glycerinu naneste na jazyk a rozetřete měkkým kartáčkem.

Doporučený článek:  Namísto klidného spánku přijde pohroma. Častá výměna povlečení je důležitější, než se zdá

Jedlá soda je antibakteriální látka s exfoliačními účinky. Smíchejte ji s citronovou šťávou v poměru 1 : 1 a touto směsí rovnoměrně potřete jazyk. Nechte minutu či dvě působit. Posledním domácím prostředkem je kurkuma, která má antiseptické vlastnosti. Přidejte do ní pár kapek citronové šťávy a rozetřete po jazyku. Nechte minutu působit, poté opláchněte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-tongue