Bílý povlak na jazyku může zmizet během chvíle. Pomůžou bylinky, koření nebo oblíbená zelenina

Vypadá váš jazyk zdravě? Má být růžový, vlhký a bez známek nemoci. Pokud tomu tak není, může to mít mnoho příčin. Některé jsou banální, jiné mohou být i vážně, zvlášť pokud jsou spojeny i s dalšími příznaky. Nikdy byste bílý povlak na jazyku neměli ignorovat. Navíc existují účinné metody, jak se povlaku snadno zbavit doma.

Co může znamenat bílý povlak?

Může jít o následek nemoci, dietní chyby nebo špatné hygieny. Objevit se může i v případě, že užíváte antibiotika. V případě, že se přidá i nepříjemná pachuť v ústech, může jít i o příznak vážného onemocnění. Cukrovka, anémie, žloutenka nebo například onemocnění jater. Pokud cítíte na jazyku pálení, může se jednat o problém s trávicí soustavou. V těchto případech je namístě vyhledat lékaře, obzvlášť pokud potíže přetrvávají delší dobu. Většinou bývá ale příčina banálnější. Velký vliv má životospráva – kouření, alkohol, káva, přebytek cukrů ve stravě. Pak je možné vyzkoušet kromě zlepšení návyků i domácí prostředky.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba pomocí bylinek

Velkou službu prokáže šalvěj, kterou můžete využít k výplachu úst. Další zázračnou bylinkou je oregano. Pomáhá svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Stačí nasypat dvě lžičky oregana do hrnku, zalít vroucí vodou a nechat 10 minut odstát. Přeceďte a po vychladnutí můžete nápoj použít k výplachu úst. Aplikujte pravidelně a už po pár dnech uvidíte první výsledky.

Doporučený článek:  Pračky skutečně kradou ponožky. Dá se tomu však předejít banálním trikem

Kurkuma

Další pomocník zlaté barvy je kurkuma. Nasypte do misky lžičku kurkumy a na ni nakapejte citronovou šťávu. Promíchejte, aby vznikla hustá pasta. Touto směsí jemně masírujte jazyk několik minut a pak opláchněte vodou.

Česnek

Ačkoliv použití česneku může zavinit potíže se zápachem z úst, proti bakteriím je velmi efektivní. Stačí jednou za den rozžvýkat čerstvý stroužek česneku, a když vydržíte, nežádoucího povlaku na jazyku se zbavíte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-tongue