Mezi letní zeleninu, kterou si lidé pěstují na zahrádkách, beze sporu patří cuketa. Také rajčata, okurky a papriky jsou velmi oblíbenou zeleninou pěstovanou na českých pozemcích. Cukety můžeme jíst syrové, stejně jako okurky, ale také je můžeme přidávat do salátů nebo si je připravit na grilu. Díky velkému množství využití jsou cukety na vyšší příčce oblíbenosti. Aby vyrostla cuketa do maximálních rozměrů a její chuť byla plná, musíme ji na zahrádce dobře zalévat a hnojit. Jak často ale cuketu zalévat, aby byla zálivka ideální?
Cuketa a její potenciál
Tato rostlina patří do čeledi tykvovitých. Vytváří krásné podlouhlé plody, které mohou dosahovat hmotnosti až několika kilogramů. Kromě plodů často gurmáni sbírají také květy cuket, které pak používají jak do salátů nebo je obalí v palačinkovém těstě a podávají jako desert. Proto se vyplatí dopřát rostlinám správné podmínky pro růst. Plody této rostliny lidé často zavařují, tvoří z nich saláty nebo je zapékají s ostatní zeleninou a brambory. Cuketu lze konzumovat také připravenou na grilu nebo jako řízek obalenou v trojobale.
Jak pěstovat cukety?
Pěstování této zeleniny není nijak náročné. Rostlině postačí dodat vláhu, hnojivo a dostatek slunečních paprsků. Slunce je pro tuto rostlinu velmi důležité, jelikož bez slunce cuketa nekvete, a tedy ani nevytvoří plody. Cukety jsou z velké části tvořeny vodou, proto je důležité je pravidelně zalévat vhodným množstvím vody.
Jak zalévat cukety?
Zálivka cuket se odráží od aktuálního počasí. V horkém počasí je ideální zalévat cukety každý den. Jen tak bude úroda bohatá a cukety velké a chutné. Pokud se počasí zhorší, můžeme cukety zalévat třeba obden. U této zeleniny je ovšem velmi důležité sledovat každý den stav a vývoj. Pokud je zemina pod cuketou vyschlá, je to známka toho, že rostlina nemá dostatek vláhy.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-zucchini