Čaj z chryzantémy posílí imunitu a potěší také svou chutí

Chryzantémový čaj má řadu působivých zdravotních vlastností. Mimo jiné posiluje srdce a imunitní systém, zlepšuje zrak, zklidňuje nervy, zmírňuje záněty, posiluje kosti a léčí onemocnění dýchacích cest. Má jemnou květinovou vůni a osvěžující chuť. Připravuje se zalitím květů horkou vodou, případně se dá porcovaný čaj zakoupit v prodejnách zdravé výživy.

Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů

Tento čaj obsahuje vitamín A, který má silný antioxidační účinek. Má pozitivní vliv na pokožku, při vnější aplikaci čaj zesvětluje zabarvení kůže, zklidňuje podráždění, zarudnutí a chronické nemoci, jako je ekzém nebo lupénka. Pomáhá redukovat známky stárnutí. Při vnitřním užívání redukuje krevní tlak a snižuje riziko ischemické choroby srdeční, infarktu a aterosklerózy.

Doporučený článek:  Tulipány krásně vyzdobí každý interiér. S jednoduchými triky vydrží čerstvé mnohem déle

Kyselina listová, cholin, niacin a riboflavin obsažené v chryzantémovém čaji jsou nezbytné pro normální fungování organismu, správnou látkovou výměnu, tvorbu a udržení ideální hladiny hormonů a činnosti neurotransmiterů. Zmírňuje záněty a pomáhá bojovat proti stresu. Užívání se doporučuje i při dýchacích obtížích, nachlazení a chřipce, zarudlých svědivých očích a bolestech hlavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Podporuje imunitu a hustotu kostí

Vitamíny C a A v chryzantémovém čaji spolu s hořčíkem, vápníkem a draslíkem podporují správné fungování imunitního systému, stimulují tvorbu bílých krvinek a chrání před působením volných radikálů. Je to jeden z mála čajů, který má díky minerálům vliv i na hustotu kostí a pomáhá předcházet osteoporóze.

Doporučený článek:  Domácí aviváž je šetrná k oblečení, přírodě i naší peněžence

Vysoký obsah betakarotenu a vitamínu A naznačuje, že chryzantémový čaj chrání před neuropatií sítnice, šedým zákalem, makulární degenerací a mnoha dalšími poruchami ovlivňujícími náš zrak. U některých lidí se ale po konzumaci mohou objevit alergické reakce. Obvykle jsou mírné a zahrnují vyrážku a podráždění očí či krku. Pokud si jich všimnete, raději od konzumace chryzantémového čaje upusťte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/how-chrysanthemum-tea-benefits-health, https://bonteacafe.com/chrysanthemum-tea-9-surprising-benefits-you-need-to-know/, https://mansatea.com/blogs/learn/chrysanthemum-tea-benefits, https://the-qi.com/pages/top-8-health-benefits-of-chrysanthemum-tea, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chrysanthemum-tea, https://thewoksoflife.com/chrysanthemum-tea-benefits/, https://mansatea.com/blogs/learn/chrysanthemum-tea-benefits