Zápach potu může prozradit skrytou nemoc. Stopy čpavku, medu nebo ryb znamenají problém

Nepříjemný zápach potu může být nejen obtěžující pro vás i vaše okolí, ale často souvisí se stravou. Důvodem pro silný zápach může být hojná konzumace bílkovin nebo naopak nedostatek sacharidů ve stravě. Někdy se bohužel jedná také o znak onemocnění. Podívejme se, na jaké nemoci ukazuje zápach čpavku, acetonu, medu, ryb nebo zelí.

Pach čpavku nebo acetonu

Málokdo si uvědomuje, že zápach potu souvisí s tím, jaký máme jídelníček. Jestli jíte hodně bílkovin, můžete být cítit po čpavku. Zároveň se ale může jednat také o příznak toho, že vám špatně fungují ledviny. Kromě silného zápachu čpavku můžete zaznamenat také hypertenzi, suchou kůži, bolesti zad, nevolnost a změnu množství moči.

Doporučený článek:  Suché a popraskané paty potřebují vyživit především zevnitř. Napumpujte pokožku vitamíny

Vůně acetonu může souviset se stravou podobným způsobem jako zápach čpavku. V tomto případě se ale jedná o nedostatek sacharidů, a proto je tento typ většinou spojen s lidmi, kteří se snaží zhubnout. Příčinou ale může být také diabetes mellitus, který vede k tvorbě kyseliny acetonové, beta-hydroxymáselné a acetonu. S cukrovkou ale může být spojen také zápach shnilého ovoce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pot se sladkou, rybí nebo zelnou vůní

Někteří lidé voní lehce po medu. Bohužel to není nic pozitivního, protože to souvisí s bakterií, která může způsobit onemocnění jako například meningitidu, akutní encefalitidu, infekci krevního řečiště, infekci uší nebo očí. Rybí zápach může souviset s trimethylaminurií. Jedná se o vzácné onemocnění, které se často označuje jako syndrom rybího zápachu.

Doporučený článek:  Při oparu uleví domácí prostředky. Pomůže med, pasta nebo cibule

Příznaky tohoto onemocnění lze zmírnit správnou stravou, ale měli byste se poradit s lékařem. Budete se muset vyhýbat červenému masu, rybám, ořechům, vejcím nebo luštěninám. Pot, který voní po zelí, se vyskytuje ojediněle u pacientů s tyrosinémií, což je vzácné genetické onemocnění způsobené abnormální aktivitou enzymů, které štěpí tyrosin. Nemusíte se obávat, protože tato nemoc je skutečně vzácná. V případě nejasností vždy navštivte svého lékaře.

Zdroj: https://www.medexpress.com/about/newsroom/2019-press-releases-media-coverage/medexpress-unusual-body-odor.html