Dalmatská chryzantéma je nenáročná a půvabná květina, která ze zahrady vyžene nevítaný hmyz

Teplé období roku je časem odpočinku a dovolených, ale také dobou, kdy naopak neodpočívá dotěrný hmyz, který nedá nikomu pokoj. Komáři, klíšťata, ovádi a další obtěžující druhy mají nejvyšší sezónu. Jak omezit jejich řádění? Použít repelenty, odpuzovače, svíčky nebo agresivní chemikálie? Mnohem efektivnější možností je výsadba správných rostlin. Jednou z nejúčinnějších je pak dalmatská chryzantéma. Je nenáročná na pěstování, na co je ale nutné dát pozor?

Kopretina starčkolistá jako přírodní insekticid

Je podobná heřmánku nebo okrasné sedmikrásce, ale jedná se o kopretinu starčkolistou, pro kterou se používá též název dalmatská chryzantéma. Někdy se lze setkat též s pojmenováním řimbaba dalmatská. Jako jiné chryzantémy není tato rostlina náročná na pěstování, je oblíbená pro svůj vzhled a roste dobře na záhonech, v květnících na balkoně, ale bývá okrasou i na hřbitovech, protože je odolná vůči povětrnostním podmínkám. Dalmatská chryzantéma nadto vyniká obsahem pyrethrinů, což jsou látky působící jako účinné insekticidy.

Zdroj obrázku: Freepik

Trvalka, která dokonale odpuzuje hmyz

Pyrethriny, které dalmatské chryzantémy obsahují, jsou příbuzné esterům a mají silné insekticidní vlastnosti. Z květů těchto trvalek se dokonce tyto látky získávají a používají se při výrobě repelentů. Květiny navíc krásně vypadají a velmi bujně rostou, hodí se je sázet do shluků nebo po více kusech do nádob. Ke svému životu potřebují především dostatek tepla a slunečních paprsků, protože je tato rostlina původem z jižně položených oblastí Středozemního moře a Afriky.

Doporučený článek:  Postřik z droždí ochrání jahody před plísněmi a chorobami

Chladné zimy nemusí přežít

Tento druh chryzantém je k dostání na podzim na trzích nebo v zahradnických centrech, problematické je přechování v zimě, kdy rostliny vyžadují velkou dávku přirozeného světla, k tomu teploty mezi 10–15 °C. Kopretiny starčkolisté se přesazují do úrodného a propustného substrátu, hodí se přidat rašelinu. Se zálivkou se to nesmí přehánět, protože může dojít k hnití kořenů. Sucho ale nesnesou, zemina musí být vlhká. Přihnojovat stačí běžným přípravkem pro hrnkové rostliny jednou za 3 týdny. Před zimou se musí odstranit ze stonků zbylé květy a rostliny přemístit do zimoviště.

Zdroj: https://www.bunnings.com.au/diy-advice/garden/planting-and-growing/how-to-grow-and-care-for-pyrethrum-daisies