Páníčci svým mazlíčkům rádi dopřávají. Některé pamlsky jim ale můžou vážně ublížit!

Ačkoliv čtyřnohý člen domácnosti má většinou své vlastní krmivo, někdy pro něj přece jen něco upadne od stolu. Než mu ale přilepšíme něčím, co jsme měli k večeři, je dobré se zamyslet nad tím, zda mu tím nemůžeme ublížit. Co psi opravdu nesmí a co jim může způsobit vážné zdravotní problémy?

Zakázaná zelenina

Pokud nebudeme opatrní a dáme psovi zeleninu, která obsahuje allicin, můžeme mu vážně ublížit. Ačkoliv pro nás je tato sloučenina zdravá, psovi naopak může způsobit závažnou anémii. Vyskytuje se v česneku, cibuli, pažitce nebo i pórku.

Doporučený článek:  První týdny s miminkem lze zvládnout v klidu

Pozor na koření

Nikdy psovi nedávejte pikantní jídlo. I v malém množství mu může vážně podráždit žaludek a střeva. Také si dejte pozor na sůl. Ta může způsobit kardiovaskulární potíže, ale v nejhorším případě i selhání ledvin.

Zdroj obrázku: Freepik

Sladkosti

Sladkosti nejsou zdravé ani pro lidi, ale pro psy mohou být až extrémně nebezpečné. Obzvlášť ty, které obsahují čokoládu. Zapomeňte na sušenky, čokolády a dorty, pokud nechcete psa otrávit. Obsahují teobromin, který má na člověka stimulační účinky, ale pro psy je toxický. Může jim poškodit nervový a oběhový systém, což může vést až ke smrti.

Doporučený článek:  Poznejte, kdy se blíží poslední dny vašeho psího mazlíčka

Ovoce

Pokud jde o ovoce, většinu pes konzumovat smí. Dokonce mu dodá prospěšné vitamíny. Bezpečně konzumovat může jablka, hrušky, melouny a banány. Pozor si dejte na hroznové víno a rozinky, ty pes nesmí. Jejich konzumace může vést k akutnímu selhání jater a ledvin.

Smí pes kosti?

Ačkoliv k psovi kost patří, tak ty opravdové mu radši nedávejte. Jsou pro ně těžko stravitelné, zatěžují žaludek a střeva a mohou mu ublížit.

Pozor na mléko

Pokud jde o malé štěně, mléko mu neublíží. Stejně je to i u koček a dalších zvířat, u kterých je mléko první potrava. U dospělého psa je ale potřeba obezřetnost. S věkem u zvířat mizí tolerance na laktózu a mléko může působit potíže, jako je průjem, slabost nebo dehydratace.

Zdroj: https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets