Detox pomocí ovocných a zeleninových šťáv je čím dál tím více populární. Většinou se doporučuje provádět ho brzy na jaře nebo v létě, kdy máme lepší přístup k sezónnímu ovoci a zelenině. Splňují ale takové detoxy svůj účel a jsou zdravotně nezávadné? Živiny, které šťávy obsahují, mají eliminovat toxiny a ovlivňovat stav pokožky a nehtů.
Místo jídla šťáva
Hlavním pravidlem tohoto detoxu je, že každé jídlo dne je nahrazené šťávou. Doporučuje se začít den citronovou šťávou, místo dopolední svačiny si dát libovolnou ovocnou šťávu a další tři jídla nahradit zeleninovou šťávou. Lze je konzumovat i teplé s přidáním oblíbených bylinek. Samozřejmě je nutné vše podpořit dostatečným příjmem vody a úplně vynechat kávu, čaj a alkohol.
Džusový detox by neměl být zavedený ze dne na den, ale měli byste se na něj předem připravit. Týden předem se snažte zvyknout tělo na změnu. Vzdejte se sladkostí, nezdravého jídla a zpracovaných potravin. Každé jídlo by se mělo skládat z dostatku ovoce a zeleniny a menšího množství ryb, libového masa a mléčných výrobků. Totéž platí po skončení detoxu – postupně do stravy zavádějte nezpracovanou zeleninu, mléčné výrobky a maso.
Dlouhodobě může ublížit
Aplikovat džusový detox vyžaduje velké množství odhodlání. Pomáhá bojovat proti špatným stravovacím návykům. Detox pomocí ovocných a zeleninových šťáv se nedoporučuje provádět dlouhodobě, jelikož to by mohlo vést k oslabení organismu, zpomalení metabolismu a hormonálním poruchám. Jednodenní či dvoudenní detox ale tělu neuškodí.
Detox šťávami se důrazně nedoporučuje těhotným ženám a lidem užívajícím různé léky. Existují případy, kdy se během a po detoxu dostavila podrážděnost, únava a přetrvávající pocit hladu. Je důležité sledovat své tělo, a pokud na vás nemá detox dobrý vliv, ukončit ho. Během detoxu byste také případně měli vynechat náročnější tréninky, chůze nebo strečink budou stačit.
Zdroj: https://www.verywellfit.com/juice-cleanse-89120