Játrům škodí kromě alkoholu také sladkosti a některé léky

Při onemocnění jater si často sypeme popel na hlavu. Měli jsme omezit příjem alkoholu, ten nám játra zničil. Ale pozor, také některé potraviny působí nepříznivě právě na lidská játra. Na co si tedy dát pozor, abychom našim játrům odlehčili a udrželi je v kondici co nejdéle?

Alkohol

Ano, základní věcí, kterou lékař při poškození jater doporučuje, je omezení, nebo úplné vynechání alkoholu. Jedná se o látku, kterou naše játra musí bezpodmínečně dostat z organismu pryč. Alkohol dráždí žaludeční sliznici, brání vstřebávání některých látek a poškozuje buňky slinivky břišní. I malé množství alkoholu zvyšuje hladinu cholesterolu. Proto pokud máte náznak počínající nemoci jater, určitě se alkoholu bez pardonu vyhněte!

Doporučený článek:  Co se stane s vaším tělem, když sníte něco plesnivého?

Sladkosti s obsahem fruktózy

Cukr, zejména fruktóza, je pro játra skoro stejně nebezpečný jako alkohol. Je důležité si říci, že se jedná o uměle vytvořenou fruktózu. Ta, která se objevuje přírodně v ovoci, není pro játra tak zničující. Proto bychom si měli dát pozor na uměle dochucené potraviny a nápoje. Rafinovaný cukr totiž působí velmi negativně na regeneraci jater.

Zdroj obrázku: Freepik

Připálené mastné maso

Začíná sezóna grilování a občas se stane, že se maso trošku přismahne. Pokud takovýto steak sníte, koledujete si o problém. Tělu totiž dodáváte mnoho karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků, se kterými si vaše játra neumí dostatečně poradit. Proto raději velmi připálené maso vyhoďte.

Doporučený článek:  Při trávicích obtížích uleví tinktura o čtyřech vůních. Tento lektvar nesmí v lékárničce chybět

Léky

Také velké množství léků užívaných najednou a dlouhodobě nepřispívá ke správnému fungování jater. Léky totiž s léčebnými látkami obsahují také velké množství přídavných látek, které musí tělo a hlavně játra zpracovat. Jaterní funkce mohou být narušeny také při užívání antidepresiv. Pokud máte jaterní problém, určitě se o užívání daných léků poraďte se svým lékařem.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/liver, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcoholic-hepatitis/symptoms-causes/syc-20351388, https://britishlivertrust.org.uk/sugar-and-the-liver-what-you-need-to-know/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2935477/, https://medlineplus.gov/ency/article/000226.htm