Muškáty jsou v Čechách nesmírně oblíbené. Péče o ně není složitá, rostou skoro samy a poskytují nádhernou dekoraci na balkonu nebo parapetu. S koncem léta přichází doba, kdy se musíte postarat o jejich zazimování a rozmnožení výhonků na další sezónu. Není to složitý proces, ale musíte s ním začít předtím, než přijdou chladné dny. Podívejme se, jak zachovat muškáty na další sezónu.
Dokdy muškáty kvetou?
Při správné péči, která není vůbec náročná, se můžete těšit na květy od května až do prvních mrazů. Když jim poskytnete půdu bohatou na vitamíny a minerály, sluneční paprsky a pravidelnou zálivku, budete mít vyhráno. Díky tomuto postupu se dočkáte dlouhého a velmi bohatého květenství. Pro podporu kvetení je můžete také hnojit kopřivami.
Sběr sazenic muškátů
Ve chvíli, kdy skončí léto a teploty začnou klesat, byste měli začít myslet na rozmnožení řízků z výhonků. Udělejte to dříve, než venkovní teploty klesnou pod 10 stupňů. Začít můžete již v září, ale o teplém podzimu můžete vyčkávat až na říjen nebo listopad. Záleží jen na venkovních teplotách.
Muškáty můžete zazimovat, ale zkušení zahradníci ví, že mladé sazenice kvetou nejlépe. Proto je mnohem lepší vytvořit nové výhonky, které udržíte přes zimu v teple a na jaře je vysadíte do květináče místo starých rostlin. Výhonky můžete brát jen ze zdravých rostlin. Potřebovat budete dezinfikovaný nůž nebo zahradnické nůžky. Proveďte rovný řez výhonků o délce 5–10 cm.
Jak pečovat o sazenice?
Jakmile budete mít řízky, odstraňte poupata a spodní listy. Na každé sazenici ponechte maximálně 2–3 listy. Sazenice vložte do plastových kelímků od jogurtů s lehkým substrátem. Rostliny zalévejte jemně, ale půda nesmí vyschnout. Udržujte je v teplotě mezi 16 a 20 stupni a můžete je zakrýt průhlednou fólií. Výhonky zakoření ještě před zimou a na jaře je stačí přesadit do květináče.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/geranium/how-to-start-geranium-cuttings.htm