Zápach v pračce je pro oblečení pohroma. Je nejvyšší čas ji pořádně vyčistit

Plíseň v pračce bývá častým problémem, zvláště pokud se o toto zařízení pořádně nestaráme. Nejčastěji se objevuje tehdy, když v pračce necháváme příliš dlouho mokré oblečení nebo ji dostatečně nevětráme. Přinášíme vám pár tipů, jak s tímto problémem bojovat.

Nepříjemný zápach je vždy špatný signál

Pokud z pračky cítíme nepříjemný zápach nebo nám oblečení po vyprání špatně voní, je to znamení, že v pračce je pravděpodobně plíseň. Přítomnost plísně si může ověřit i v přihrádce na prací prášek. Pokud je tam hnědý a lepkavý povlak, můžeme si být jistí, že bojujete právě s plísní. Nejčastěji se vykytuje na gumovém těsnění kolem dveří. V tom se často zachycují různé nečistoty a také přebytečná voda po skončení praní. To vytváří ideální místo pro výskyt houbových porostů.

Doporučený článek:  Fazole můžeme připravit na mnoho způsobů

Tvorbě plísní můžete snadno předcházet. Po praní pračku vždy důkladně vyprázdněte. Zbytečné udržování mokrého prádla v bubnu pračky přispívá k tvorbě plísní. Po každém praní nechte dvířka pračky i přihrádku na prášek otevřené pro správnou cirkulaci vzduchu. To je nejlepší prevence před tvorbou hub. Jednou za měsíc pusťte pračku na prázdno s co nejvyšším stupněm vody. Přidejte také trochu octa k dezinfekci zařízení.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se již plíseň vytvořila, můžete s ní bojovat přírodní silou

Před čištěním si vždy nasaďte rukavice. S čištěním vám může pomoci již zmiňovaný ocet. Je skvělý jako prevence, ale také pro boj s již vytvořenou plísní. Do octa namočte hadřík a důkladně s ním otřete všechny záhyby na pračce. Pokud máte některá těžko dostupná místa, zkuste použít například starý zubní kartáček. Potom nalijte půl šálku octa do přihrádky na prášek (nezapomeňte důkladně omýt i tu) a zapněte pračku na nejvyšší stupeň praní.

Doporučený článek:  Dům, zahrada i auto potřebují na zimu dobře připravit

K čištění gumových těsnění je skvělá i jedlá soda. Stačí, když navlhčíte těsnění a poté jej jemně a co nejvíce rovnoměrně posypete jedlou sodou. Nechte 15 minut působit a poté vyčistěte papírovými kapesníčky. Nakonec vše důkladně osušte. Můžete zkusit také kombinaci citrónové šťávy a peroxidu vodíku. Stačí, když do malé mísy přidáte tři polévkové lžíce peroxidu a zalijete šťávou z půlky citrónu. Důkladně promíchejte a poté houbou namočenou v této směsi omývejte všechna problémová místa. Nechte 20 minut působit a poté vše důkladně opláchněte.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-a-washing-machine