Po uvaření brambor dělá většina lidí zásadní chybu. Připraví se o to nejcennější

Zalévání rostlin vodou po vaření brambor zlepší jejich zdraví. Možná si to neuvědomujete, ale bramborová voda je mnohem lepší než chemická hnojiva. Budete chránit planetu a využijete každý zbyteček z vaření na maximum. Voda, stejně jako samotné brambory, obsahuje mnoho cenných složek, které jsou úžasné při péči o rostliny.

Bramborová voda je plná minerálů

Většina lidí uvaří brambory a vodu jednoduše vylije do džezu. Je to ovšem velká škoda, protože ji můžete využít ještě jednou. Do vody se uvolňují vitamíny a minerály z brambor, které můžete využít při péči o pokojové rostliny. Voda obsahuje prakticky stejné složení jako samotné brambory, a to fosfor, hořčík, škrob, vlákninu, vápník, vitamíny A, B, E, K, draslík a železo. A všechny tyto složky můžete velmi jednoduše poskytnout i svým rostlinám.

Doporučený článek:  Žena objevila dokonalý způsob skládání nádobí do myčky. Její triky napodobují tisíce lidí

Voda po bramborách jako přírodní hnojivo

Bramborová voda je díky vysokému obsahu fosforu velmi pozitivní pro vývoj kořenového systému u rostlin. Draslík pomůže k dobrému zdraví listů, ale podporuje také kvetení. Ostatní živiny z brambor pomáhají s bojem proti chorobám a odradí i některé škůdce. Díky vysokému obsahu škrobu také budete vyživovat půdu rostlin, které doma pěstujete. Až budete příště vařit brambory, nezapomeňte si vodu ponechat, protože tím potěšíte pokojové květiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bramborovou vodu používat na zalévání?

Použití bramborové vody je velmi jednoduché. Musíte být ovšem opatrní, protože každá rostlina požaduje trochu jiné hnojení. Nikdy tímto hnojivem nezalévejte vřesovce, orchideje nebo kapradiny. Mohli byste rostlinám ublížit.

Doporučený článek:  Krásný šperk dodá každé ženě kouzlo. S jednoduchou péčí může stále zářit leskem

Po uvaření brambor musíte také počkat, až bude voda zcela studená. Nikdy nezalévejte rostliny horkou nebo vroucí vodou. Pamatujte také na to, že voda nesmí být osolená, protože sůl by mohla rostlinám ublížit. A nakonec vodu vždy nalévejte do podšálku a počkejte, dokud si tekutinu rostlina nevezme sama.

Zdroj: https://thegardeningcook.com/potato-starch/