Dobrá rada, jak správně vybrat vejce

Jak správně vybrat vejce, aby bylo co nejzdravější? Co vlastně znamenají symboly a znaky na vejcích? Jaká vejce jsou od slepic z podestýlky a jaká jsou od slepic z klecí?

Čísla a symboly na vejcích

První číslo na razítku vejce nás informuje o tom, v jakých podmínkách byla slepice chována. Pokud kód na vejci začíná číslem 0, znamená to, že vejce pochází z ekologického chovu. V takovém chovu jsou slepice vypuštěny na dvůr tak, jako u našich babiček. V zimě jsou tyto slepice krmeny ekologicky certifikovanými krmivy.

Doporučený článek:  Rybízové keře jsou odolné, řada nemocí je ale může zničit. Ochraňte své rostliny včas

Pokud na vejci jako první číslici uvidíte číslici 1, znamená to, že se jedná o vejce od slepice, která byla chována na farmě s volným výběhem. Pod číslicí 2 se ukrývá vejce od slepice, která byla chována v hale. Mezi nepopulární chov patří chov slepic v klecích. Vejce od těchto slepic mají označení, které začínají číslicí 3.

Zdroj obrázku: Freepik

Velikost vajíčka

Velikost vajíčka je označována stejně, jako oblečení. Od velikosti S až po velikost XL. Pro přesnou představu vejce o velikosti S mají gramáž nižší než 53 g. Vejce velikosti M mají váhu od 53 – 63 g, vejce s označením velikosti L jsou těžká 63 – 73g a největší jsou vejce o velikosti XL, kdy se jejich váha pohybuje nad 73 g. Nejběžnější jsou vejce velikostí M a L.

Doporučený článek:  Ústní voda pomůže pokožce a zbaví vlasy lupů

Neoznačená vejce

Na farmářských trzích, či na vesnicích se často prodávají neoznačená vejce. Při jejich nákupu musíme doufat, že jsou slepice chovány v těch nejlepších podmínkách. Málo z nás má kamaráda, nebo babičku, která by stále chovala na svém dvoře slepice. A kdo takového rodinného příslušníka, souseda, nebo dobrého kamaráda má, má pak jistotu, že je o tyto slepice dobře postaráno a že vejce od nich budou té nejlepší kvality.

Zdroj: https://therealfooddietitians.com/how-to-choose-quality-eggs/