Velké množství lidí užívá doplňky stravy. Dokážou doplnit deficit, dodat tělu to, co mu chybí, a pomoci s některými zdravotními problémy. Existují ale faktory, které mohou jejich vstřebávání ovlivnit. Víte, jaké to jsou?
Jak užívat železo, vápník a hořčík?
Pokud užíváte železo, je vhodné ho zařadit hned ráno ještě před snídaní. Neměli byste ho zapíjet mlékem a po spolknutí tablety byste neměli pít čaj, jelikož třísloviny mají negativní vliv na jeho vstřebávání. Naopak vitamín C vstřebávání usnadňuje, je vhodné zapít železo džusem. Současně se železem můžete užívat vitamín A, naopak je potřeba vyhnout se zinku. Pokud užíváte vápník, můžete ho zkombinovat s vitamínem D3 a K2. Co se týká hořčíku, ten zapíjejte pouze vodou, jinak se bude hůře vstřebávat. S hořčíkem je vhodné kombinovat B6.
A co vitamíny?
Některé vitamíny jsou rozpustné v tucích a jiné ve vodě. V tom se liší i způsob jejich užívání. Vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, nejlépe se vstřebávají s rostlinnými tuky, jako je například olivový olej, a s živočišnými tuky. Pokud přípravky s vitamíny tuky neobsahují, užívejte je v kombinaci s tuky ve stravě. Naopak vitamín C je rozpustný ve vodě, proto se dá užívat samostatně nalačno.
Probiotika
Užíváte probiotika? Zde záleží na formě, ve které je máte. Správný způsob užívání a kombinace s jídlem se dozvíte z příbalového letáku. Je velmi důležité je užívat správně, jelikož jde o živé organismy a potřebujeme, aby byly užitečné, až dorazí do našeho střevního traktu. Pokud užíváte probiotika současně s antibiotiky, zachovávejte odstup 2–3 hodiny, jinak je antibiotika mohou zničit.
Omega-3
Jedná se o specifický doplněk stravy. Vstřebává se bez ohledu na způsob užívání. Nezáleží na tom, zda ho užíváte s jídlem nebo bez něj, ani na čase. Je možné užívat ho ve chvíli, kdy si na něj vzpomenete.
Zdroj: https://www.knowyourotcs.org/tips-for-taking-dietary-supplements/