Drahé čističe plné chemie už nebudete potřebovat. Spolehnout se můžete na domácí pomocníky

Většina kupovaných čisticích prostředků obsahuje velké množství chemických látek, které škodí člověku i samotné přírodě. Proto je lepší někdy zvolit přírodní alternativu, která šetří prostředí i vaši peněženku.

Jako základ použijte vodu, sodu a ocet

Jedlá soda a ocet jsou dva malé zázraky, které můžete ve své domácnosti použít na milion způsobů. Nápomocné vám budou i při úklidu. Jedlá soda se dokáže výborně popasovat se zápachy. Je to lepší volba než chemické čisticí prostředky. Jedna z jejích výhod je také nízká cena a snadná dostupnost. Pokud vám například zapáchá gauč od kočky nebo psa, stačí ji nasypat na pohovku, trochu zapracovat vlhkým hadříkem a po vyschnutí jen vysát.

Jako další můžete zkusit použít potravinářský amoniak. Ten už je sice obtížnější koupit, ale výborně si dokáže poradit s mastnotou. Hodí se vám tedy k čištění kuchyně, ve které se nejvíce nacházejí mastné usazeniny a fleky. Smíchejte si sáček potravinářského amoniaku s půl litrem vody a dobře promíchejte. Tímto roztokem můžete mýt kuchyňské linky nebo sporák. Je to určitě levnější varianta než drahá chemická odmašťovadla.

Zdroj obrázku: Freepik

Někdy stačí čistá voda

V mnoha případech není důležité, jaký použijete čisticí prostředek, ale více záleží na nástroji, který použijete k čištění. Například vlhké hadříky z mikrovlákna dokážou zbavit nečistot stejně dobře jako jiné čisticí prostředky. Mohou vám pomoci například při mytí oken. Stačí, když okna umyjete čistou vodou, která je zbaví hrubých nečistot, a hadřík z mikrovlákna vám okno už jen krásně vyleští.

Máte-li doma dřevěný nábytek, k jeho leštění vám stačí jen voda, olej a citrónová šťáva. Z těchto surovin si připravte roztok. Do půl litru vody přidejte dvě lžičky oleje (vhodný je například olivový) a 1/4 šálku citrónové šťávy. Roztok nalijte do uzavíratelné láhve a dobře protřepejte. Roztok můžete nalít do rozprašovače, kterým už jen nastříkáte nábytek a přetřete jej měkkým hadříkem. Roztok, ve kterém se nachází olej, zabrání i rychlému usazení prachu na nábytku.

Zdroj: https://wellnessmama.com/natural-home/natural-cleaning/