Balkon bez květin je smutný. Pro každou stranu existují druhy, které si váš domov zamilují

Oáza klidu se záplavou zeleně, tak si mnozí představujeme terasu nebo balkon. Jsou to místa, kde trávíme volný čas a užíváme si zasloužené pohody. A právě květiny dokážou tento prostor zkrášlit, k tomu poskytují cenné soukromí, protože listy chrání před nechtěnými pohledy sousedů. Jaké květiny vybrat do květináčů na terasu nebo balkon, aby zdobily balkon a k tomu přežily různé povětrnostní podmínky? Stačí se inspirovat tipy pro různě směrované venkovní prostory.

Na východ muškáty a verbeny

Východní směr umožňuje zasazení takřka všech druhů rostlin, protože dostanou dostatek slunečních paprsků v ranních a dopoledních hodinách, v horkých odpoledních hodinách si pak mohou od slunce odpočinout. Takové podmínky vyhovují nejen muškátům, ale také verbeně, která je známá také pod českým názvem sporýš a jedná se o překrásnou letničku. Dále se hodí netýkavky, růže i zimolez.

Doporučený článek:  Ani bláto, ani sníh zimním botám neublíží. Při správné péči budou stále jako nové

U jižních teras pozor na zálivku

Jaké balkónovky vybrat pro jižní směr? Slunce svítí tímto směrem takřka celý den, navíc při zasklení hrozí doslova spálení rostlin. Květiny musí být dostatečně odolné vůči slunečním paprskům, k tomu je nutné myslet na pravidelnou zálivku. Hodí se proto petúnie, které rozzáří místo všemi barvami, nebo měsíčky, které pochází z horkých a suchých oblastí. Další zajímavou trvalkou je čistec velkokvětý, který snese i letní vedra.

Zdroj obrázku: Freepik

Západ milují surfinie

Po ranním chladnu nastupuje odpolední horko, to je prostředí, které vyhovuje surfiniím. Jsou oblíbené pro různé barvy a maximální nenáročnost. Skvěle vypadají v klasických i závěsných květnících. Další skvělou volbou jsou fialy, které se prodávají v letních směsích a překrásně voní. Neméně vhodnými jsou ostruhatky, barevné letničky s překrásným vzhledem a jemnými kvítky, které vydrží kvést až do zámrazu.

Doporučený článek:  Opakovaně použitelný toaletní papír budí rozpaky. Jeho používání má smysl z několika důvodů

Na sever stínomilné rostliny

Ani severně směrované balkony nemusí být holé, najdou se rostliny, kterým vyhovuje stín a chlad, jen je nutné počítat s tím, že výběr je omezený. Dobře snášejí nízké teploty fuchsie, které ozvláštní prostor růžovofialovými květy. Půvab mají begonie, které také snesou chladnější prostředí. Oblíbený je i barvínek, kterému naše babičky neřekly jinak než brčál. Velmi efektně vypadá břečťan, který vytvoří i přírodní bariéru proti nechtěným pohledům sousedů.

Zdroj: https://www.myjobquote.co.uk/blog/beginners-guide-to-garden-balconies