Dříve nejoblíbenější pokojovka upadla do zapomnění. Asparágus přitom i dnes dokáže rozzářit interiér

Jistě si každý pamatuje dobu, kdy byl asparágus jednou z mála rostlin, která se vyskytovala ve všech výkladních skříních obchodů i v domácnostech. Dnes je takřka zapomenutý, s rozvojem květinového designu nebývá častý ani jako přidávaná zeleň k řezaným květinám. Proč mu dát šanci a nechat jej zdobit interiéry a jak jej pěstovat, aby se mohl každý těšit z jeho krásně zelené barvy?

Asparágus neboli chřest

Pod názvem asparágus si lidé představí zeleň, která bývala přidávána k oblíbeným karafiátům, nebo chřest, který se používá do polévky nebo jako příloha. Dříve byl milovanou pokojovkou, která zdobila chodby domů, kancelářských budov i různých obchodů. Asparágus miluje chlad, proto z panelákových bytů a domů takřka vymizel, zelenou výzdobu nahradily modernější trendy. Škoda, asparágus se pyšní zelenou krásou a k tomu funguje jako jedinečná přírodní čistička vzduchu.

Doporučený článek:  Hortenzie na zahradě potřebují ochranu před nízkými teplotami
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký druh vybrat?

Mezi nejčastěji prodávanými druhy se objevují asparágus pýřitý a asparágus hustokvětý, který zdobí kromě hustě zelených lístků i světle růžová kvítka, v zimě pak červené bobulky. Oba druhy milují světlo, ale nesnáší přímé sluneční paprsky, kdy začnou listy žloutnout. Při přílišném světle může rostlina opadat, je vhodné proto vybrat jiné umístění, které jí bude vyhovovat. Nemělo by se však jednat ani o stín, který rostlinu brzdí ve vývoji.

Dostatečně velký květník i pravidelná zálivka

Asparágus by se měl jednou ročně přesadit, aby měla rostlina dostatečný prostor. V ideálních podmínkách se rozrůstá do šířky a má bujné zelené šlahouny s lístky. Vhodná je univerzální zemina. Asparágus se zalévá po kontrole zeminy, aby nedošlo k přemokření, v zimě pak stačí jednou týdně, od března vyžaduje zálivku takřka každodenně. Rostlině se daří v chladnějším prostředí s teplotami mezi 15–18 °C, přezimuje při 10 ° C. Přihnojování se doporučuje v období od jara pomocí vícesložkových hnojiv.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/vegetables/asparagus/