Zásobu nasbíraných hub lze využít i netradičně. Tinktura z lišek vyžene parazity z těla

Houbová sezóna je v plném proudu! Lišky patří mezi oblíbené houby všech houbařů. Nejen že je jejich sběr velmi jednoduchý díky zářivé žluté barvě, ale také příprava lišek a následná konzumace je paráda. Proč si z těchto malých hub nepřipravit také léčebnou tinkturu? Lišky mají totiž velké léčebné vlastnosti.

Lišky nebo kuřátko

Někteří houbaři nazývají lišky kuřátkem. Je to dáno žlutohnědým zbarvením této houby. Teď právě si je může každý nasbírat do zásoby. Houby rostou obvykle ve skupinách a nejčastěji je jich nejvíce v blízkosti borovic, dubů, habrů a buků. Lišky jsou známé nálevkovitými kloboučky dosahujícími asi 12 centimetrů. Povrch klobouku je hladký a matný.

Doporučený článek:  Aromaterapie zklidní tělo i mysl. Na výběr je mnoho vůní

Zdravotní vlastnosti těchto hub

Liška obsahuje velké množství vody. Odborníci uvádějí, že její obsah je až 80 %. Ve 100 gramech této houby je pouze 60 kalorií, což tuto houbu řadí mezi velmi dietní a nízkokalorické potraviny. Navíc obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů B, A, E, D, C a také dávku betakarotenu. Obsahuje také hořčík, vápník, sodík, fosfor, železo a zinek. Lišky jsou známy svými antioxidačními účinky. To znamená, že chrání tělo před volnými radikály. Je také vhodné podotknout, že lidé, kteří trpí na problémy se zažíváním, by měli tyto houby jíst střídmě.

Doporučený článek:  Domácí osvěžovač vzduchu může pokaždé vonět jinak. Hotový je během pár minut
Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura z lišek

Připravíte si ji ze:

  • 100 g čerstvě sklizených hub,
  • 200 ml vody,
  • 200 ml lihoviny,
  • 2 polévkových lžic medu.

Nakrájené houby dejte do nádoby a zalijte je lihovinou rozpuštěnou v teplé vodě. Poté přidejte med a umístěte nádobu na minimálně dva týdny do temna. Hotová směs má krásnou jantarovou barvu a houbově ořechovou chuť. Tinkturu poté přelijte přes sítko do lahve. Je vhodné ji použít při problémech s parazity. Léčebného účinku dosáhnete tím, že si dáte 1 polévkovou lžíci tinktury před spaním po dobu dvou týdnů.

Zdroj: https://hillsborough-homesteading.com/health-benefits-of-chanterelle-mushrooms/