
Medvědí česnek je po staletí oblíbený pro své léčivé vlastnosti a skvělou chuť. Lze ho pěstovat na zahradě, ale i v nádobách na balkonech a terasách. Medvědí česnek je zdrojem vitamínů, avšak ve volné přírodě ho můžeme zaměnit za jedovatou konvalinku. Je to cibulová rostlina s dlouhými listy, která začíná kvést v květnu a vydává intenzivní česnekovou vůni. Květy jedlé nejsou, konzumovat můžeme pouze listy.
Elixír pro zdraví
Medvědí česnek zabraňuje virovým infekcím, pomáhá v boji proti kašli, ničí patogenní bakterie v trávicím a dýchacím systému a stimuluje produkci imunoglobulinů. Má protirakovinné vlastnosti, působí jako silný antioxidant. Příznivě působí na oběhový systém a snižuje riziko srdečních chorob. Je účinný i při léčbě revmatu, podporuje trávicí systém, snižuje cholesterol v krvi a zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů.
Využívá se především v kuchyni. Lze ho přidat do salátů, polévek nebo z něj vyrobit pesto. Své místo má ale i v kosmetickém průmyslu, často je součástí kosmetiky určené k léčbě akné, případně se používá jako obklad nebo přísada do domácí masky. Nejvíce prospěšných vlastností má medvědí česnek v čerstvé podobě, proto je nejlepší ho konzumovat syrový.

Zdroj obrázku: Freepik
Skladujte ho ve vodě
Pokud chcete česnek skladovat, trhejte listy i se stonky a doma je namočte do vody. Nadrobno nakrájené listy se dají zamrazit. Sušení tradiční metodou se ovšem nedoporučuje, jelikož takto by rostlina ztratila svou chuť, barvu i léčivé vlastnosti. Medvědí česnek má rád zastíněná místa a úrodný substrát. Je to odolná rostlina, která zvládne i kratší období sucha.
Z medvědího česneku lze vyrobit i pesto. Stačí opražit několik piniových oříšků a v mixéru je nadrtit spolu s omytými a osušenými listy. Přidejte nastrouhaný parmezán a dochuťte solí a pepřem. Všechny ingredience se musí spojit dřív, než přidáte olej. Hmotu přendejte do sklenice a vložte do lednice. Pesto můžete používat do salátů a sendvičů.
Zdroj: https://www.herbazest.com/herbs/bears-garlic