Epsomská sůl, známá též jako hořká sůl, je chemicky síran hořečnatý, který má v běžném životě mnoho využití. Má projímavé účinky, ale využívá se i v koupelových solích, kdy přispívá k uklidnění organismu a pomáhá léčit migrény. Nicméně epsomskou sůl velmi dobře znají také zahrádkáři, kteří ji využívají k odehnání slimáků a hubení mšic.
Hořká sůl a její vlastnosti
Poprvé byla tato sůl získána v anglickém městě Epsom odpařováním minerálních vod z termálních pramenů. Chemicky se jedná o síran hořečnatý, který je bez zápachu a tvoří velké bílé krystaly. Vzhled hořké soli by se dal přirovnat k hrubě namleté kuchyňské soli, ale chuť těchto dvou sloučenin je výrazně odlišná.
Pro správný vývoj rostliny jsou síra a hořčík nezbytné a epsomská sůl se začala hojně využívat jako minerální přírodní hnojivo. Navíc se zjistilo, že dokáže velmi efektivně pomoci s bojem proti slimákům, mšicím a plísňovým chorobám rostlin.
Nenechte si zeleninu sníst slimáky
Hnědý a ošklivý plž, který dokáže sežrat vyseté rostliny, anebo dokonce celou úrodu. Všichni je známe a nenávidíme. To jsou slimáci. Nejlépe je jim ve vlhku a přes den se schovávají na stinných místech zahrady. V boji za záchranu naší úrody můžeme využít i epsomskou sůl. Místa, kde se slimáci nejčastěji nacházejí, můžeme posypat hořkou solí, což pomůže se jich zbavit. Jako preventivní operaci můžeme posypat i zeminu kolem našich rostlinek a zastavit tak slimáky dříve, než se k rostlině vůbec dostanou.
Hořká sůl v boji proti mšicím
K boji proti mšicím si můžeme jednoduše připravit postřik z epsomské soli. Stačí rozpustit dvě polévkové lžíce soli ve čtyřech litrech vlažné vody a roztok nalít do rozprašovače. Následně byste měli napadené rostliny připraveným roztokem postříkat a škůdci brzy zahynou. Navíc tím rostlině dodáte velké množství esenciálních minerálů.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/pesticides/epsom-salt-for-pest-control.htm